Suusapuhkus: Sinu suusareisi parimad sihtkohad

Soovid talvel aktiivse puhkusega aja maha võtta ja Sul mõlgub meeles suusaseiklus mägedes? Sel juhul tuleb Sul leida endale parim ja sobivaim reisisihtkoht ning korraldada asjad nii, et puhkus sujuks võimalikult hästi.

Võrratud mäesuusanõlvad asuvad lisaks Alpidele mujalgi Euroopas. Leiad siit valiku suusareisi sihtkohtadest, mis pakuvad põnevaid elamusi nii suurtele kui ka väikestele suusasõpradele.

Suusamäel avanevad võrratud vaated. Häid suusareisi sihtkohti Euroopas on palju, leia endale sobivaim. Ja ära unusta reisikindlustust.

Alpides on palju imelisi mäesuusanõlvu. Kui tahad aga avastada midagi uut ja teistsugust või nautida suusarõõme mõnes eelarvesõbralikumas paigas, siis leiad siit valikust ka teisi sihtkohti, mis on võitnud mäesuusasõprade südamed. Ehk aitab see ülevaade teha Sulle otsustamise lihtsamaks ning leiad siit just Sulle sobiva suusakuurorti talvepuhkuseks.

Et suusapuhkuse ajal on vigastuste ja õnnetuste oht tavapärasest kõrgem, siis korralik reisikindlustus on suusareisil väga oluline. Seepärast jagame ka soovitusi, mida jälgida ja millega arvestada reisikindlustuse tegemisel.

Mida pidada silmas, kui plaanid suusareisi?

Kõige olulisem on mõelda iseenda (ja oma pere) turvalisusele. Valides suusareisi sihtkohta, pööra tähelepanu sellele, et suusakeskus pakuks selliseid nõlvu ja radasid, mis oleksid Sulle jõukohased. Niisamuti on oluline järgida suusakeskuste ohutusnõudeid – need on mõeldud külastajate kaitsmiseks.

Et suusatamisel on suurem oht vigastusteks, on reisikindlustus hädavajalik. Selle meditsiiniabikaitse teeb õnnetuse korral kättesaadavaks ka eriarstiabi. Eriti oluline on see seetõttu, et paljudes kuurortides ei pruugi riiklik meditsiiniabi kättesaadav olla.

Lisaks soovitame võtta ka reisikindlustuse vastutuskindlustuse kaitse, mis on abiks, kui juhtud tahtmatult kellelegi teisele või tema varale näiteks kukkudes viga tegema. Lisaks, kas teadsid, et alates 2023. aastast on Itaalia Alpide suusakuurortides vastutuskindlustus kohustuslik ning kui seda pole, kaasneb 150 euro suurune trahv?

Millal on parim aeg suusareisiks?

Suusareise armastatakse Euroopas väga, ent toimuda saavad need vaid piiratud ajal – tavaliselt detsembri algusest aprillini. Erandiks on Skandinaavia, kus võib suusamäele saada juba oktoobris ja lumiseid nõlvu jagub kuni maini.

Suusafännide lemmikkuud on jaanuar, veebruar ja märts. Seega, kui otsustad suusareisi kasuks sel ajal, siis pead arvestama, et on tipphooaeg, suusamäed rahvast tulvil ja majutuskoha leidmine võib osutuda keerukamaks.

Milline suusareisi sihtkoht valida?

Sihtkoha valimine tekitab elevust, eks ole ju? Iga suusakuurort on omanäoline ja köidab suusatajaid erinevatel põhjustel, ning kõik nad teevad külastajate heaks endast parima. Seega, olenemata sellest, kas oled kogenud suusaäss, päris algaja suusataja või reisid hoopis pere ja väikeste lastega, leiab suusakeskustest Sinu kogemustele ja vajadustele sobivad rajad ning samuti saad võtta professionaalidelt suusatunde.

Rääkides suusareisist lastega, siis kõigis kuurortides peetakse oluliseks laste turvalisust ja ka seda, et neil oleks lõbus. Seal pingutatakse tõsiselt selle nimel, et väikestel oleks adrenaliinirohkete seikluste keerises tore olla, lihvides laste suusatamisoskusi ja hoolitsedes nende mõnusa äraolemise eest.  

Suusapuhkust planeerides mõtle läbi ka see, mis pakub rõõmu nii sulle kui lastele. Paljud suusakeskused pakuvad lisaks laskumistele ka toredaid murdmaasuusa radu.

Zakopane | Poola, Tatrad

Kõrgus: 787–1987 m
Radade kogupikkus: 30 km

Poola talvepealinn Zakopane asub Tatra mägede süles Poola-Slovakkia piiri lähedal ja sealt leiab kaunite mäetippude vahel looklemas enam kui 50 rada. Sellel kuurordil on pakkuda rohkem, kui esmapilgul võiks arvata. Zakopane on üks Euroopa pikima valge ajaga paiku, mis lubab suusatada alates kella üheksast hommikul kuni üheksani õhtul.

Rohkem adrenaliini pakuvad Zakopane Harenda suusakeskuse erinevad nõlvad, kus saad valida nii lühemaid radasid algajatele kui ka pikemaid ja veelgi rohkem põnevust pakkuvaid radasid kogenud suusatajatele.
Koheva lume poolest tuntud Szymoszkowas on 400 meetri pikkune rada algajatele ja suuremat väljakutset pakkuv 1500 meetri pikkune laskumine oskuslikele suusatajatele.

Nosali suusakeskuses leiad aga 145 meetri pikkuse raja algajatele ja kolm 240 meetri pikkust erinevate nõlvadega rada. Lisaks on võimalik võtta suusatunde ning rentida varustust ja rõivaid.

Mida veel teha Zakopanes?

Lisaks suusatamisele pakub Zakopane veel mitmeid imetabaseid elamusi ainulaadse arhitektuuri, kohalike maitseelamuste, spaahoolitsuste ja termide näol. See linnake on oma kümne termiga tõeline puhkuseparadiis.

Kui soovid suusatamisele lisaks teistlaadi seiklust, võid matkata Morskie Oko juurde – see on Tatra mäestiku suurim järv. 18-kilomeetrine teekond mööda asfaltkattega teed avab Sulle imelised vaated. Ent kui kõndimine pole Sinu jaoks, võid saada tõeliselt erakordse elamuse hobuvankriga sõites.

Kitzbühel | Austria, Alpid

Kõrgus: 800–2200 m
Radade kogupikkus: 173 km

Alpide rüpes paiknev Kitzbühel, üks Austria tippsuusakuurorte, on tuntud maailma slaalomimeistrivõistluste toimumispaigana kuulsal Streifi rajal. See mäetipp, mida nimetatakse sageli lumelauasõitjate paradiisiks, pakub meeliülendavaid elamusi. Öise suusatamise nautijad tunnevad rõõmu selle kuurordi spetsiaalsest rajast, mis pakub pikka ja adrenaliinirohket laskumist.

Kitzbüheli avar suusatamisala on üks Euroopa suurimaid. Põnevaid elamusi saad sealt kindlasti, ehkki järjekorrad on – eriti kõrghooajal – muidugi vältimatud.

Kuurort avaldab muljet oma laiade nõlvade, tõstukite võrgustiku ja tipptasemel lume valmistamisega. Iga aasta jaanuari lõpus toimub Kitzbühelis mainekas FIS-i mäesuusatamise maailmakarikavõistlus ja selle raames ka kuulus Hahnenkammi kiirlaskumine. See alates 1931. aastast korraldatav sündmus toob sinna kokku adrenaliinisõltlased kogu maailmast, mistõttu on majutust üsnagi keeruline leida. Kui Sinu kindel soov on just seda võrratut paika külastada, siis broneeri majutus seal aegsasti või plaani reis veidi rahulikumale ajale. Veel võiksid arvestada sellega, et linn ise on võrdlemisi suur, mistõttu võid vajada transporti, et seal hõlpsamalt ringi liikuda.

Mida veel teha Kitzbühelis?

Võluvas Kitzbüheli vanalinnas on palju hästi säilinud ajaloolisi hooneid, mis räägivad linna rikkalikust minevikust. Keskväljak püüab pilku keskaegse arhitektuuri ja erksavärviliste hoonetega. Lugematu arv kohvikuid, terrasse ja luksuskauplusi loovad vaimustava õhkkonna. Linnas korraldatakse sageli kultuurisündmusi, mis pakuvad võimalusi spontaanseteks avastusretkedeks.

Levi | Soome

Kõrgus: 531–1410 m
Radade kogupikkus: 38,5 km

Levi kuurort Soomes on ainulaadne alternatiiv Alpidele, kus saab nautida pikimat suusahooaega, mis kestab oktoobrist maini. Põhjapolaarjoonest põhjapool asuv linnake pakub kompromissitult suurepärase kvaliteediga lund. Küll aga napib seal päevavalgust – prožektorid saab lülitada välja alles kella kümnest hommikul ja juba kell kaks tuleb need jälle särama panna.

Levi kuurorti kiidetakse suurepärase taristu, kaasaegse tehnika ja loomulikult arktilise kliima poolest. See on üks Skandinaavia populaarseimaid suusakuurorte, mille valivad enamasti nooremad ja adrenaliini otsivad inimesed. Muide, Levi kuurordi läheduses asub ka teisi suusakeskusi, kus nautida meelelahutust ja erinevaid nõlvu.

Mida veel teha Levis?

Soome on sihtkohana atraktiivne ka paljude teiste talviste tegevuste tõttu. Näiteks on turistide seas väga populaarne sõit koerarakendiga, mis on kohalikele tegelikult üks tavapäraseid transpordiviise. Sõit koerarakendiga avab aga põhjamaise maastiku karge ilu Sulle hoopis uue nurga alt.

Kui ihkad rohkem adrenaliini, võid proovida mootorsaanisafarit – olgu siis lühema lõbusõidu või mitmetunnise retkena. Arusaadavalt on mootorsaanisõit Soomes vägagi populaarne. Ja peale värskendavaid elamusi jäisel maastikul saad kuuma naha vahele Soome saunas. Saunakultuur on miski, mis käib Soomega lahutamatult kokku. Põnev fakt: Levi külas on umbes 900 püsielanikku, ent Soome saunu on seal üle 2050. 

Poiana Brasov | Rumeenia, Karpaadid

Kõrgus: 941–1799 m
Radade kogupikkus: 24 km

Poiana Brasovit peetakse Rumeenia parimaks suusakuurordiks, paistes silma kompaktsuse, soodsate hindade ja peresõbraliku õhkkonna poolest. Maaliliste Karpaatide mägede rüpes ootavad Sind kaunis loodus, puhas õhk ja päikesepaiste. Suurte Euroopa suusasihtkohtadega võrreldes on Poiana Brasov taskukohane pärl, mis sobib eriti hästi just algajatele või väikeste lastega peredele. Suusakeskusest leiad kokku 7 peamist rada (+ nende lisaharud) kogupikkusega 24 kilomeetrit, sobides suurepäraselt alustavatele suusatajatele, ent pakkudes üht-teist ka edasijõudnutele.

Suusapuhkust kavandades võiksid arvestada ka suusafännide veebikommentaaridega, mille põhjal on kolm päeva piisav, et kogeda kõike, mida suusakeskus pakub. Kui Su puhkus kestab siiski pikemalt, võid ülejäänud päevad veeta lähedal asuvat Brasovi linna avastades, huviväärsusi külastades ja rikkalikku Rumeenia meelelahutust nautides.

Mida veel teha Poiana Brasovis?

20-minutilise autosõidu kaugusel suusakuurortist asub muljetavaldava keskaegse auraga Brasovi linn. Tänu seal sedavõrd hästi säilinud keskaegsele olustikule on linnakeses üles võetud mitmeid ajaloolisi filme. Muide, Brasov on võrdlemisi suur, seega võiksid kõigi kaunite paikade nägemiseks planeerida rohkem kui ainult ühe päeva.

Poiana Brasov lähedal asub ka teine tõeline turistide magnet – Dracula loss. Loss on küll saanud nime Iiri kirjaniku Bram Stokeri õudusromaani peategelase Dracula järgi, ent õudseid elamusi sealt pigem ei leia. Lossis asub muuseum, kus eksponeeritakse Rumeenia kuninganna Maria mööbli- ja kunstikogu.  

Suusamäel võib tipphooajal olla rahvast murdu. Hoolitse enda ohutuse eest ja vali rajad, mis on sulle jõukohased.

Bansko | Bulgaaria, Pirin

Kõrgus: 990–2530 m
Radade kogupikkus: 75 km

Bulgaaria on veel üks koht, kuhu saab soodsamalt suusatama minna. Sofiast umbes kolme sõidutunni kaugusel Pirini rahvuspargi servas asuvat Bansko suusakeskust peetakse üheks Ida-Euroopa parimaks. Seda kinnitab seal toimuv iga-aastane suusaslaalomi maailmakarika etapp, ka ei jää sealne meelelahutus sugugi alla populaarsetele kuurortidele mujal maailmas.

Banskos on suusatajatele ja lumelauduritele radasid kokku u 75 km. Leidub nii siniseid, punaseid kui ka musti laskumisi, mitmed rajad pakuvad aga pikki ja turvalisi laskumisi alla orgu. Lisaks on päris algajatele loodud mugavad harjutusalad ning võimalik on võtta suusatunde, seda ka lastele. Radadele pääseb ligi kaasaegse tõstukisüsteemiga.

Mida veel teha Banskos?

Banskos on hulgi eraomanikele kuuluvaid väikeseid perehotelle ja restorane, mis loob mõnusa võimaluse kohalikega suhtlemiseks ning lubab nautida traditsioonilist Bulgaaria rahvuskööki. Kuurordis on ka aktiivne ööelu – külalistele on mõnusaks äraolemiseks avatud hulk baare, restorane ja klubisid.  

Cortina d’Ampezzo | Itaalia, Alpid

Kõrgus: 1300–2030 m
Radade kogupikkus: 120 km

Hingematvalt kaunite Dolomiitide keskel paiknev Cortina d’Ampezzo on tuntud maailma kuulsaima ja kauneima suusakuurordina. 1956. aasta taliolümpiamängud toimusid just Cortinas ning 2026. aastal on linn taas valmis võõrustama järgmisi olümpiamänge. Cortinas käib elu aastaringselt ning leidub kõiksugu meelelahutust, seega saab seal meeldivalt aega veeta ka mujal kui suusamäel.

Cortina talispordikeskus on mõeldud kõigile huvilistele ning väikestele suusatajatele korraldatakse ka algkursusi. Mitmest sektorist koosneval suusatamisalal on kokku 86 rada, mille seast nii avatud kui ka metsaga kaetud nõlvu. Ra Vallese kõrgetel nõlvadel on lumeolud sageli optimaalsed. Faloria, ainus suusatamisala, kuhu pääseb kesklinnast, nõuab laskumist köisraudteega või bussiga Cristallost tagasisõitu, kuna nendes sektorites ei vii kuurorti tagasi ühtegi suusarada.

Kui Sulle meeldib ka murdmaasuusatamine, siis tasub kindlasti järele proovida vanast Dolomiidi raudteest Dobbiaconi kulgev 30-kilomeetrine rada, mida peetakse Dolomiitide üheks kauneimaks murdmaarajaks.

Mida veel teha Cortina d’Ampezzos?

Päikeseline ja mahe ilm, imeline maastik ja suurepärase rajad köidavad igal aastal adrenaliinisõltlasi ... ning moefänne. Kuidas siis nii – moefänne? Cortinat teatakse ka selle stiilsete kaupluste ja koidikuni kestvate pidude poolest. Huumoriga pooleks räägitakse, et suusatama tulnud turistid ei jõuagi sageli mäele, sest neil on ööl ja päeval sumisevas linnas liigagi palju tegemist. Algajatele suusahuvilistele võib see kasuks tulla – nii on neil rohkem harjutamisvõimalusi.  

Chamonix | Prantsusmaa, Alpid

Kõrgus: 1035–3840 m
Radade kogupikkus: 150 km

Lääne-Euroopa kõrgeima mäetipu Mont Blanci jalamil asuv Chamonix on pikaajaliste tugevate suusa- ja mägironimise traditsioonidega kuurort. Esimesed suusatajad avastasid Chamonix’ nõlvad 1893. aastal ja olid neist sedavõrd võlutud, et küpses otsus korraldada seal 1924. aastal esimesed olümpiamängud. See plaan sai ka teoks.

Chamonix’ suusatamisala on jagatud sektoriteks. Le Bréventi sektorisse pääseb kesklinnast jalgsi. Mõne kilomeetri kaugusel asuvasse La Flégère’i saab köisraudteega. Mõlemas piirkonnas on võimalus imetleda Mont Blanci imelisi vaateid. Suusaprofid kogunevad aga 7 km kaugusel 3300m kõrgusele Grand Montetsi mäele, mis kõrgub Argentière’i küla kohal. Selle nõlvadelt leiab kõige erilisemaid väljakutseid pakkuvad laskumised ja kvaliteetseima lume.

Mida veel teha Chamonix’s?

Põnevust ja adrenaliinirohkeid seiklusi pakub Aiguille du Midi – Chamonix’ piirkonna kõrgeim mägi. Tabavalt on see saanud hellitusnime „südapäeva hari“ – nimelt jõuab päike keskpäevaks täpselt Chamonix’ tipu kohale. Selle mäe köisraudteed peeti kunagi maailma kõrgeimaks. Tippu jõudes saad lisaks hingematvalt kaunitele vaadetele nautida ka Mont Blanci enda majesteetlikku ilu. Ja kui sellest jääb väheks, võid elamust pikendada retkega läbi jäätunnelite, mis ühendavad Aiguille du Midid ja Mont Blanci.

Suusakeskused hoolitsevad selle eest, et ka lastel oleks kuurordis lõbus ja põnev. Enamasti pakutakse ka võimalust võtta suusatunde.

Millele veel mõelda suusapuhkust plaanides?

Kui reisi sihtkoht on valitud, transport ja majutus korraldatud, oledki peamise eest hoolt kandnud ning saad hakata lugema reisini jäänud päevi! Seni tasub aga mõelda, kas Sul on olemas ka plaan B juhuks, kui tekib ootamatu takistus ja pead oma reisiplaanid kahjuks tühistama, Su pagas jääb lennureisil hiljaks, saab kahjustada või läheb üldse kaotsi, või kui puhkuse ajal juhtub õnnetus.

Selliste ootamatustega aitab toime tulla korralik reisikindlustus. Ifi reisikindlustus on käepärast ööpäev läbi ja abiks, kui pead hakkama saama ettenägematute olukordade ning nendest tekkinud kuludega. Meie kogemused näitavad, et kindlustus on suusareisidel väga oluline. Sellegipoolest puutume ikka ja jälle kokku juhtumitega, mil õnnetusse sattunud inimesed kannavad ebapiisava kindlustuskaitse tõttu märkimisväärseid kahjusid. Mis on siis peamine, mida reisikindlustus sisaldama peab, et sellest oleks hädas abi?

Märgi kindlustust tehes ära kõrge riskiga vabaaja- ja sporditegevused

Suusareiside puhul tuleb alati arvestada kukkumisohuga, isegi kui oled vilunud talisportlane. Vahel pole õnnetuks kukkumiseks vaja enamat kui jalavääratus, ent mäel võib paraja segaduse põhjustada ka mõni vähem kogenud suusataja. Kukkumised mäest laskumisel ja põrgates kokku teiste inimeste või muude takistustega võivad põhjustada mitmesuguseid vigastusi, näiteks luumurde, meniski-, liigese- ning sidemerebendeid. Sageli on vaja kirurgilist ravi, mille maksumus on riigiti väga erinev. Siin on mõned näited meie klientide kahjudest.

  • Soomes läks põlvevigastuse haiglaravi (operatsiooni ei olnud vaja) maksma 1000 eurot.
  • Šveitsis oli põlvevigastuse tõttu vaja raviprotseduure arsti juures, visiit ja ravi maksis kokku 600 eurot.
  • Andorras suusatamisel saadud vigastuse ravi ja operatsioon läksid kokku maksma 21 000 eurot.

Oluline on teada, et kindlustuskaitse kehtib suusakeskuste tähistatud radadel; väljaspool neid alasid suusatamine-lauatamine ei ole kindlustuskaitse all.

Vastutuskindlustus kaitseb Sinu ja teiste vara

Mägisel maastikul, kus liikumine on piiratud ja rahvast on rohkesti, võib juhtuda nii mõndagi ootamatut. Kui kukud nõlvast laskudes ja sealjuures teed teistelegi viga või kahjustad nende varustust, toob see tõenäoliselt kaasa kahjunõude. Ka võib juhtuda, et lõhud või kriibid õnnetul kombel mõne akna või näiteks auto värvi, kui kannad suusavarustust käes. Sellistel puhkudel on abi vastutuskindlustuse kaitsest, mis hüvitab teistele tekitatud kahju.

Näiteks võib tuua ühe õnnetu juhtumi, kus suusasaapaid kandev ja suuski käes hoidev inimene väljus bussist, komistas ja lõhkus kogemata suuskadega bussi akna. Kindlustus hüvitas purunenud akna asendamise (kogusummas 2000 eurot) õnneks kiiresti, tänu millele sai see suusataja puhkust edasi nautida, kandmata liigset rahalist kahju.
Lisaks on alates 2023. aastast suusareisidel Itaalia Alpides vastutuskindlustus kohustuslik.

Pagasikindlustus Sinuga kaasas olevate asjade kaitseks

Kui vedaja süül Su pagas hilineb, see varastatakse või läheb transpordi ajal kaotsi, on pagasikindlustusest abi. Pagasi hulka kuuluvad kõik Sinu asjad, mis on reisil kaasas – nii riided, jalatsid, hügieenitarbed, käsipagasis olevad foto- ja videokaamerad kui ka mobiiltelefon, sülearvuti jmt.

Reisitõrkekindlustus juhuks, kui ei saagi reisile minna

Reisitõrkekindlustus on abiks näiteks olukorras, kus Sa ise, Sinu ainus reisikaaslane või pereliige peaks enne reisi algust haigestuma ning reis tuleb tühistada. Aga ka siis, kui pead reisi mõne ootamatu sündmuse tõttu (nt lähedase haigestumine või surm, koduga juhtunud õnnetus) katkestama ja koju naasma. Sellisel juhul hüvitab kindlustus ärajäänud reisi need kulud, mida reisikorraldaja tagasi ei maksa (nt eelnevalt osaliselt või täielikult tasutud majutus, transport, korraldatud tegevused). Reisi ärajäämise kindlustuskaitse kehtib juba enne reisi (kindlustusperioodi) algust, jõustudes 3 päeva peale reisitõrke kindlustusega poliisi vormistamist. Seega tasub kindlustus teha kohe peale reisi broneerimist.

Naudi suusareisi teadmisega, et oled ootamatuste puhul kaitstud

Kui suusapuhkused on midagi, mis aitavad Sul talvekaamost peletada ja annavad kogu talveks head uut energiat, siis loodetavasti leidsid siit väärtuslikke soovitusi, kuhu minna ja kuidas teha reis sujuvamaks ning meeldejäävaks.

Ühe õige suusareisi juurde kuuluvad muidugi mäed, lumi ja suusavarustus, kuid väga oluline on hoolitseda ka selle eest, et Sul oleks suusapuhkuseks korralik kindlustuskaitse. Jälgi hoolega, et saaksid poliisile vajalikud kaitsed ning tee selgeks, mida loetakse kindlustusjuhtumiks ja millised on välistused. Kui midagi juhtub, saad kahjust teatada mugavalt Ifi iseteeninduses või äpis If Mobile Baltics.

Sulle võib lisaks huvi pakkuda: