6 soovitust, kuidas plaanida unistuste reisi

Mõte puhkusest välismaal või isegi nädalalõpureisist võib tekitada väga erisuguseid tundeid. Ühtepidi oled põnevil, et saad avastada uusi paiku ja jätta argimured selja taha. Teisalt võib unistuste puhkuse plaanimine nõuda palju aega ja tekitada ka stressi.
 
Mõnel inimesel on lausa anne odavaid lende leida, ekskursioone broneerida ja võõrastes kohtades orienteeruda. Teiste jaoks võib see kõik tunduda suisa heidutav ja nad võivad kaaluda suisa koju jäämist, et pääseda kogu sellest reisi planeerimise virvarrist.

Kui plaanid reisile minna, ära unusta ka reisikindlustust!

Pole tähtis, kas oled pigem kogenud reisisell või valmistud oma esimeseks enda korraldatud reisiks – järgmised soovitused aitavad nautida teeleasumisele eelnevat aega sama palju kui teekonda ennast.

1. Vali reisi sihtkoht ja reisikaaslased

Esimene samm puhkuse plaanimisel on otsustada, kuhu sooviksid minna. Kui Sul on nimekiri kohtadest, mida elu jooksul kindlasti tahad külastada, on aeg sellelt tolm maha pühkida ja vaadata, millised paigad Sinus suurimat huvi äratavad.

Olenevalt hooajast ja reisi pikkusest võib valikuid olla mitmesuguseid. Kui puhkuse jaoks on aega kõigest paar päeva, ei ole ilmselt mõistlik kaugele saarele sõita. Suvel on mõnes riigis, näiteks Kreekas ja Horvaatias, äärmiselt palju turiste ning ka liiga palav, seega neid sihtkohti võiks külastada pigem hiliskevadel või varasügisel.

Pisut eeltööd aitab välja selgitada, mida ihaldatud sihtkohtades oodata ja kui lihtne on sinna pääseda. Mõtle sellele, milline reis Sulle rohkem meeldiks – kas kultuuripärandi avastamine, vabaõhuretked või rannal mõnulemine. Võid otsida inspiratsiooni reisiblogidest, Instagramist ja YouTube’ist ning leida sealt erilisi paiku, mida oma silmaga näha sooviksid.

Ja Sul tuleb ka selgusele jõuda, kas tahad minna reisile omapäi, koos kaaslase või mõne seltskonnaga. See võib reisiplaane ja eelarvet oluliselt mõjutada.

2. Pane paika reisi eelarve

Kui oled välja mõelnud, kuhu reisida soovid, on aeg rahaasjad üle vaadata. Transpordi- ja majutuskulud moodustavad reisieelarvest ilmselt kõige suurema osa, kuid on viise, kuidas nendelt kuludelt saab kokku hoida.

Mida varem reisiplaanid tehtud saavad, seda suurema tõenäosusega õnnestub hankida odavamaid lennupileteid. Lennuliinid teevad aasta jooksul hulgaliselt sooduspakkumisi, eelkõige enne puhkuste perioode. Võid kasutada ka reisiplaanimisrakendusi, nagu Skyscanner või Kiwi. Seal on võimalik skannida korraga mitme lennuliini veebisaite, üles leida soodsaimad kombinatsioonid ning lisaks lasta endale hinnateavitusi saata.

Kui paned paika summa, mille oled valmis terve reisi eest välja käima, saad selle põhjal otsustada, kui palju on võimalik transpordile ja muudele elementidele kulutada. Mõnikord võib kuhugi pärale jõudmine minna üsna kalliks maksma, ent samas võib kohapeal olla muu eluolu märkimisväärselt odavam kui kodus.

3. Koosta umbkaudne reisiplaan

Mõtled unistuste reisile? Et kõik sujuks, pane plaanid aegsasti paika. Ja kui broneeringud on tehtud, sõlmi kohe ka reisikindlustus - nii oled kaitstud ka reisitõrke korral.

Sul on teada sihtkoht, reisi kestus ja see, kuidas sinna saada. Selleks, et soovitud sihtkohas võimalikult palju jõuda, oleks hea teha nüüd nimekiri kohtadest, mida külastada soovid, ja tegevustest, mis Sulle meeldiksid.

Selles etapis pole veel vaja koostada iga päeva kohta üksikasjalikku tegevusplaani. Kui just pole mõnda ekskursiooni, mis kiiresti välja müüakse, või restorani, kuhu ei pruugi hiljem lauda saada, siis ole paindlik ja anna endale võimalus kohapeal otsustada, mida ja millal ette võtta.

Keegi ei soovi stressirohket puhkust, seega pole mõtet juba enne reisi algust ajakava üle kuhjata. Piisab sellest, kui märkida üles mõned ideed ja koostada kondikava – näiteks kas soovid ringi sõita või mitte ja kui palju aega igale nimekirjas olevale tegevusele arvestada.

4. Mõtle läbi, milliseid mugavusi soovid

Hea on puhkus siis, kui saad end hästi välja puhata, ja majutus mängib siin olulist rolli. Olenevalt eelarvest on valikuid väga erinevaid.

Kui reisid üksi, tasub kaaluda hostelis peatumist, kuna need on suhteliselt odavad ja pakuvad võimalust teistega tutvuda. Võib ju ka olla, et Sinu sihtkoha läheduses elab mõni tuttav, kes väikese kingituse eest oleks valmis Sulle öömaja pakkuma.

Samuti võid kasutada mõnda populaarset broneerimissaiti, kus pakutakse mitmesuguseid majutusvõimalusi. Seal on erinevaid majutusviise erinevas hinnaklassis, mille seast leiab igaüks midagi – alates üheinimesetubadest kuni apartementide ja isegi eksklusiivsete majadeni – koos kasulike arvustustega.

Veel üks asi, millele peaks mõtlema, on see, kas liigud ringi ühistranspordiga või sooviksid end mugavamalt tunda ja auto rentida. Kui valid viimase, võiks auto eelnevalt broneerida, kuna kõrghooajal ei pruugi viimasel hetkel broneerima hakates autot enam saadaval olla.

5. Selgita välja, milliseid dokumente läheb vaja

Veendu vähemalt paar kuud enne väljumiskuupäeva, et Sul oleks olemas kõik sihtriiki sisenemiseks vajalikud dokumendid.

Osades riikides nõutakse reisijatelt viisat ja selle hankimine võib võtta aega rohkem kui kuu. Vaja võib minna ka kehtivat passi, seega kontrolli, et selle kehtivusaeg oleks piisav. ID-kaardiga saab reisida ainult Euroopa Liidus.

Kui otsustad mõne eksootilise sihtkoha kasuks, võib olla vaja enne reisi lasta end oma tervise kaitsmiseks vaktsineerida. Uuri järele, kas seda tuleb teha Sinu sihtriigi puhul.

Lõpuks – et reis sujuks ilusti – tasub end varustada käepäraste mobiilirakendustega, nagu Google Maps, Tripadvisor ja Foursquare, mis aitavad Sul paiku üles leida. Samuti tasub hankida kohalikke transpordirakendusi, et hõlpsamalt ringi liikuda.

Kui Sinu mobiilipakett ei hõlma riiki, mida külastad, hangi endale Airalo või muu sarnase rakenduse kaudu eSim, kuna rändlusega võivad kaasneda suuremad tasud.

6. Paki kaasa võimalikult vähe

Pakkimine on reisimise puhul ilmselt üks kõige tüütumaid asju, kuid kui mitte jätta seda viimasele minutile, saab sellegagi hakkama.

Kui Sa just mitmeks kuuks välismaale ei lähe, siis piirdu käsipagasiga, täpsemalt seljakotiga. See säästab aega ja raha ning nii on kergem igale poole minna. Vaata, milline on sihtkoha kliima, ja proovi pakkida kaasa vaid võimalikult vähesed esmatähtsad asjad.

Ilmselt tahad puhkuselt ka mõne suveniiri kaasa tuua, seega jäta kotti veidi ruumi mälestusesemete jaoks. Dokumendid, rahakott ja mobiiltelefon on kolm asja, mida kindlasti vaja läheb. Vajaduse korral saab kõik ülejäänu kohapealt osta.

Olenemata sellest, kas valid seljakoti või vajad suuremat kohvrit, veendu, et Sinu reisikindlustuse pakett sisaldaks pagasikindlustust. Nii võid olla kindel, et Sul on tagavaraplaan, kui juhtud reisil millestki olulisest ilma jääma.

Ifi reisikindlustus – alati seal, kus Sina

Kui lähed reisile, hoolitse ka reisikindlustuse eest - kui reisil peaks midagi juhtuma, aitab reisikindlustus ettenägematute kuludega toime tulla.

Ka kogenud reisijatel tuleb mõnikord välismaal ootamatuid olukordi ette – lend tühistatakse, saad mõne seikluse käigus viga või satud rendiautoga avariisse.

Sellistel juhtudel pea meeles, et Sa pole üksi. Ifi reisikindlustus saab olla Sulle abiks ööpäev läbi ja olenevalt kindlustuspaketist aidata ettenägematuid reisikulusid katta. Kahjust saad hõlpsalt teatada Ifi iseteeninduses või If Mobile äpis. Selleks et ka reisitõrked oleks kaetud, veendu lihtsalt, et reisikindlustus oleks tehtud vähemalt kolm päeva enne teele asumist.

Vaata lisaks: