Lemmikloomaga reisimine: 6 praktilist soovitust

Suvi on puhkuste, nädalalõpusõitude ja pikemate välisreiside aeg. Lemmikloomaomanikud seisavad sel ajal sageli paraja dilemma ees – kas nautida vabadust ja minna reisile, jättes oma lemmiklooma seniks kellegi teise hoolde, või loobuda reisist ja veeta puhkus mõnusasti kodus, jäädes oma koera või kassi juurde.
 
Üha enam otsustatakse hoopis kolmanda variandi kasuks – lemmikloom võetakse endaga kaasa, kuhu iganes siis ka minek poleks. Reis oma neljajalgse sõbraga võib olla südantsoojendav ja jääda kauaks meelde. Samas nõuab see hoolikat planeerimist ja ettevalmistusi, et kõik reisisellid oleks rahul.  

Lähed reisile koos lemmikloomaga? Hoolitse oma sõbra heaolu ja turvalisuse eest ning veendu, et ka lemmikloomakindlustus on olemas.

Olenemata sellest, kas tahad avastada Eestit või võtad ette reisi kaugemasse paika, on nendest näpunäidetest abi, et reis koos lemmikuga sujuks ülemäärase stressi ja muredeta.

1. Vii end reeglitega kurssi

Tehes puhkuseks reisiplaane, pead hakatuseks otsustama, kuhu minna ja kuidas sinna jõuda. Kas sihtkohta saab autoga või hoopis lennuki või laevaga? Ja kas saad oma lemmiklooma kaasa võtta? Kui kavatsed minna lemmikloomaga lennureisile, tuleb vormistada rohkesti dokumente ja teha selgeks, millised on konkreetse lennufirma reeglid koos lemmikuga lennule pääsemiseks.

Kui on kindel, mis riiki ja kuidas lähete, on aeg koostada nimekiri kõigist lemmiku kaasavõtmiseks vajalikest dokumentidest, mikrokiipidest ja vaktsiinidest, samuti vedaja ja riikide nõuetest. Mõnes riigis nõutakse näiteks lemmiklooma vereproove ja parasiiditõrjet.

2. Külasta loomaarsti

Loomaarsti juures kontrollis tasub nagunii regulaarselt käia, kuid kui plaanid minna lemmikloomaga reisile, on see lausa hädavajalik. Lennuliinidel nõutakse sageli tervisetõendit, mis kinnitab, et kass või koer võib reisida; vastasel korral ei pääse pardalegi.

Olenemata transpordiviisist tasub sellegi poolest spetsialistiga enne reisi nõu pidada, et neljajalgse sõbra tervisega ei tekiks reisi ajal muresid ning saada nõu näiteks sõiduiivelduse ja reisiärevuse leevendamiseks. Uurida võiks ka seda, milliseid ravimeid Su lemmik sõidu ajal vajada võib.

Loomaarsti juures saad lasta lemmiku kiibistada ning teha kõik vajalikud vaktsineerimised. Kuna mõni toiming või kuur võib võtta aega mitu päeva või isegi nädalat, ei tasu loomaarsti külastust viimasele minutile jätta.  

3. Hoolitse mugavuse ja turvalisuse eest

Reisimine lemmikloomaga on turvalisem kõigile, kui kasutad transpordipuuri.

Kes ei tahaks end reisi ajal mugavalt ja turvaliselt tunda? Sama lugu on meie lemmikutega. Kui oled otsustanud lennureisi kasuks, vajad koera või kassi jaoks kindlasti transpordipuuri. Uuri välja, milliseid erinõudeid peaksid konkreetse lennufirma puhul arvestama ja järgima.

Transpordipuur on abiks ka autoga reisides. Kass või koer, kes pole harjunud autosõitudega, võib tahta sõidu ajal autos ringi liikuda, seades sedasi ohtu nii iseenda kui ka teised sõitjad. Lase kodus oma karvasel sõbral transpordipuuriga tutvuda: jäta see lahti ning pane sinna tema lemmiktekk ja midagi maitsvat. Nii harjub ta vaikselt puuriga, võtab selle omaks kui mõnusa koha, kus vaikselt puhata, ja on ka reisile asudes puuris rahulikum.

4. Tehke proovisõite

Kui Su lemmik on siiani olnud pigem koduse eluviisiga ega ole sõitudega harjunud, võiksid tema harjutamiseks teha järk-järgult pikenevaid proovisõite. Nii näed, kuidas ta sõidu ajal käitub ning millised on ta reaktsioonid auto liikumisele, ja hinnata, kui sageli oleks autoreisil vaja teha tema jaoks peatusi.

Lühemad reisid aitavad Su lemmikul harjuda ka teistsuguse päevarütmi ja auto liikumisega. Näiteks kassid võivad reisi ajal üsna ärevaks muutuda ja sel juhul võib naistenõgesest nende rahustamisel abi olla. Esmalt tuleks selle mõju kassile muidugi järele proovida.

5. Säilita tavaline päevarütm

Kui lähed reisile lemmikloomaga, püüa säilitada tema tavapärane päevarütm koos söögiaegade ja jalutuskäikudega.

Nii nagu inimestele, meeldib ka lemmikloomadele kinni pidada oma tavapärasest päevarütmist. Püüa reisi ajalgi seda säilitada. Tühi kõht ja pikk paigalolek võivad põhjustada Su karvasele reisikaaslasele tarbetut lisastressi ning ebamugavust. Seepärast arvesta oma reisi päevakavas ettenägelikult söögi-, pissi- ja liikumispausidega.

Enne teeleasumist paki kindlasti kaasa lemmiku tavapärane toit, veekauss, maiused, mänguasjad, tekid ja ravimid. Ära unusta ka jalutusrihma, eriti kui kavatsed avalikke kohti külastada. Igaks juhuks võta kaasa ka lemmiklooma esmaabikomplekt ja märgi üles mõne teele jääva loomakliiniku kontaktandmed.

6. Leia lemmikloomasõbralikud kohad

Kuigi meile endale tundub, et meie koerad ja kassid on maailma kõige toredamad tegelased ja neid tuleks igale poole lubada, ei ole lemmikloomad sugugi igal pool teretulnud.

Arvesta sellega juba reisi plaanides ja vali majutuskohad, kuhu võib võtta kaasa ka lemmiklooma. Sama käib kohvikute, parkide, matkaradade ja teiste paikate kohta – veendu juba varem, et saad sinna minna koos oma armsa sõbraga. Võta selleks appi internet või näiteks äpp BringFido, mis näitab just lemmikloomasõbralikke kohti.

Ifi lemmikloomakindlustus – et reisimine lemmikloomaga oleks muretum

Reisimine koos lemmikloomaga on vahva ja seikluslik, ent sellega kaasnevad ka riskid. Meie näpunäidetest on kindlasti abi, et reis oleks mõnus nii Sulle kui ka Su koerale või kassile. Sellegi poolest võib vahel viltu vedada – lemmik viga saada, haigeks jääda või isegi kaotsi minna.

Kui Su parima sõbraga peaks midagi juhtuma, on hea teada, et Sul on tagataskus lemmikloomakindlustus. See võib aidata toime tulla mitmesuguste reisi ajal tekkinud kuludega, mis on põhjustatud sekeldustest või õnnetusest Sinu 2 kuu kuni 8 aasta vanuse lemmikloomaga. Enne teeleasumist veendu kindlasti, et Sinu poliis kehtib ka reisi sihtkohtades.

Vaata lisaks: