6 soovitust, et liiklemine oleks sügisel ohutu

On aeg suvega hüvasti jätta ja tervitada sügisvärvides loodust, aga olla ka valmis heitlikeks ilmaoludeks ning oma sõiduharjumused üle vaadata.
 
Lisaks rikkalikule värvidemängule toob sügis kaasa keerukaid liiklusolukordi. Vähem on valget aega, rohkem tuleb sõita pimedas ja tee võib olla libe – arvestada tuleb muutuva ilma ja teeoludega ning autogi tuleb selleks korralikult ette valmistada.  

Sügisene väljasõit ja kohvipaus teepervel on mõnusad. Hoolitse selle eest, et liiklemine sügisel oleks ohutu ja turvaline.

Kui leiad end sügisel taas rohkem autoroolist, siis võivad järgmised soovitused kasuks tulla, et Su sõidud sujuks turvaliselt ja tõsisemate vahejuhtumiteta.

1. Vii auto hooldusse

Enne sügisesele teele asumist lase auto kindlasti üle vaadata. Nii on kindel, et sõiduk talub hästi muutuvaid ilmastikutingimusi ja sõitmisel ei teki mingeid probleeme. Kuigi hooldust peaks tegema regulaarselt ja ka enne pikemat autoreisi, on see sügisel veelgi tähtsam. Külm ilm võib auto süsteemidele rängaks osutuda ja keegi ei taha kiirel ajal ootamatute autojamadega rinda pista.

Alustada võiks aku kontrollimisest – miinuskraadidega võib vanem aku kiiresti tühjeneda. Seega tasub kindel olla, et aku on laetud, või on mõistlikum see hoopis välja vahetada. Enne kui talverehvid alla paned, vaata need kindlasti üle. Veendu, et rehvid ja rehvirõhk oleks korras, nii et ka muutlike teeoludega oleks tagatud optimaalne haardumine. Samuti on mõistlik kontrollida pidureid.

Ja siis vedelikud – klaasipesuvedelik (mis sobib madalamale temperatuurile), antifriis ja õli. Kontrolli vedelike taset ja vajadusel lisa neid. Lisaks võiks välja vahetada klaasipuhastid, kui seda pole mõnda aega tehtud – tugevas vihmasajus või tuisuilmas on vaja head nähtavust.

2. Võta hoog maha ja plaani sõite ette

Sügis tähistab kooliaasta algust, mis tähendab, et koolide ümbruses liigub palju lapsi. Paljude jaoks on see ka puhkuste perioodi lõpp, mistõttu suuremates linnades võib hommikul ja pärastlõunal rohkem ummikuid tekkida.

Et liiklusmustrid muutuvad, tasub varuda kohalejõudmiseks aega ja olla ülekäiguradade juures ettevaatlikum – eriti just koolide läheduses ja elamupiirkondades. Teekonna plaanimisel võiks kasutada navigeerimisrakendusi, mis aitavad liiklusummikuid vältida. Kui võimalik, tasub tipptundide vältimiseks asuda teele veidi varem või hiljem ja arvestada ka sügiseste ilmastikutingimustega, et turvaliselt sihtkohta jõuda.

3. Ole valmis pimeduseks ja uduks

Sügisel autoga sõites võib madal päike juhti pimestada. Hoia ikka päikeseprillid käepärast.

Kuna päevad lühenevad, satub üha enam sõite pimedale ajale. Samuti on rohkem udu ja halba nähtavust, eriti varahommikutel ja jahedatel õhtutel. Sellistes tingimustes sõitmine nõuab erilist ettevaatlikkust ning sellega harjumine võib aega võtta.

Vaata üle oma auto esituled ja udutuled, et need oleks töökorras. Paha ei teeks ka silmakontroll – võib-olla vajad aasta pimedaimal ajal prille, et turvaliselt liigelda. Sõites pimedal ja udusel teel, vali ohutu kiirus, arvesta märjal ja libedal teel pikenevat pidurdusteekonda ning hoia teiste sõidukitega pikivahet.

4. Ära alahinda libedust teedel

Sügise teises pooles on vihm sagedane külaline ning lombid ja märgade lehtede kuhilad käivad ikka sügishooaja juurde. Lehtede langemine võib olla nostalgiline ja ilus vaatepilt, kuid samas võivad lehed teha teeolud keerulisemaks, ummistades äravoolusüsteeme, varjates auke teekattes ning vähendades rehvide haardumist. Märjad lehed võivad mõnikord olla isegi libedamad kui jää.

Kesksügis on tavaliselt ka esimeste hallade aeg. Pärast miinuskraadidega ööd tasub hommikul sõitma minnes ettevaatlik olla, kuna teedel, eriti just sildadel ja varjulistes kohtades, võib olla musta jääd. Tee esiklaas alati jääst puhtaks, et nähtavus oleks hea.

5. Hoia päikeseprillid käepärast

Ära paki oma päikeseprille veel kaugele ära, vaid hoia need kindalaekas varuks, isegi kui see näib mõttetu, sest sügisel on ju nii vähe päikeselisi päevi. Siiski – koidiku- ja loojangutundidel paistab päike vägagi pimestavalt silma, sest päike käib nüüd madalamalt.

Päikeseprillidest ja ka päikesesirmist on abi, kui ere päike peegeldub märjalt teelt. Muidugi aitab ka puhas ja täketeta esiklaas head nähtavust hoida.

6. Ole valvel, metsloomad on liikvel

Sügisel on metsloomad aktiivsed, eriti just hirved, kuna nende paaritumishooaeg tipneb novembriga. See tähendab, et teedel või teede läheduses võib olla loomi – seda enamasti koidiku ja päikeseloojangu ajal, mil nähtavus on juba kehv. Pea meeles, et hirved liiguvad rühmadena. Seega, kui näed teel juba ühte looma, ole valmis, et tulla võib lisa.

Ka teised öise eluviisiga loomad (näiteks rebased või kährikud) muutuvad pimedal ajal aktiivseks, niisiis tasub tähelepanelik olla. Üldiselt võiks metsa või põldude vahel sõites kiirust vähendada ja kaugtulesid kasutada.

Kui siiski satub mõni teed ületav loom auto ette, siis pigem ära püüa kõrvale põigata, sest auto võib juhitavuse kaotada. Selle asemel pidurda tugevalt ja katsu autot otse hoida – nii saab auto tõenäoliselt väiksemaid kahjustusi kui kraavi sõites.

Ifi kasko ja liikluskindlustus Sinu ja auto kaitseks

Sügis on imeline aeg, mis pakub autoga sõites kauneid vaateid, kuid ka üksjagu väljakutseid. Neid nõuandeid järgides oled sügis- ja talvehooajal turvaliseks autosõiduks valmis.

Isegi siis, kui oled ise hästi valmistunud ja kõik õigesti teinud, võib õnnetusi ikka midagi juhtuda. Kaskokindlustusega oled valmis sügisestel teedel tekkivate olukordadega toime tulema ega pea üksi kahju kandma. Ära unusta ka kohustuslikku liikluskindlustust. Uuri lähemalt meie blogist, mille poolest erinevad liikluskindlustus ja kasko ning millal ja kuidas on Sul neist abi.  

Vaata lisaks: