Kulupõletamine võib osutuda vägagi kulukaks
Viimaste päevadel on üle Eesti aset leidnud kümneid kulupõlenguid, kus on vajalik olnud päästjate sekkumine. If Kindlustus tuletab meelde, et sihilik kulu põletamine on aastaringselt keelatud ning lõket tehes tuleb täita selleks ettenähtud nõudeid.
If Kindlustuse varakahjude grupijuhi Piret Jõhviku sõnul katab kindlustusandja kulupõlengust tekkinud varalised kahju, kui kahju on kindlustatule tekitatud kolmanda isiku poolt. Kui aga kindlustatu on ise ebaseaduslikult kulu põletanud ja seeläbi näiteks süüdanud enda maja, siis seda kindlustus ei hüvita.
Samuti toonitas Jõhvik, et kulupõlengud ei saa alguse vaid tahtlikust kulupõletamisest, vaid enamjaolt hooletust lõkketegemisest. Lõkkest lenduvatest kuumadest sädemetest võib väga kergesti süttida nii hoone kui pinnas.
„Kui kodu on kindlustatud ja lõkketegemisel on järgitud ohutusnõudeid, hüvitab tulekahju tekitatud kahju kodule kindlustus. Kui tuletegemise tõttu süttib näiteks naabri maja, on vajalik lisaks kodukindlustusele ka vastutuskindlustuse olemasolu,“ selgitas Jõhvik.
Viimase aasta suurimad kodukindlustuse kahjud, mis on saanud alguse tule tegemisest, on ulatunud If Kindlustuses 175 000 euroni.
Lõkke tegemisel pane tähele järgmist:
- Alla ühemeetrise läbimõõduga tule tegemisel paikneb lõkkekoht vähemalt 8 meetri kaugusel mis tahes hoonest ja tuleohtlikul ajal vähemalt 10 meetri kaugusel metsast.
- Üle ühemeetrise läbimõõduga tule tegemisel ja avaliku lõkke tegemisel paikneb lõkkekoht vähemalt 15 meetri kaugusel mis tahes hoonest ja tuleohtlikul ajal vähemalt 20 meetri kaugusel metsast.
- Lõkkekoht peab asuma mittesüttival pinnasel ning olema ääristatud kivide või muu mittesüttiva materjaliga. Lõkke ümbrus peab olema vähemalt 0,5 meetri ulatuses puhastatud kuivanud taimestikust, oksadest ning muust põlevmaterjalist.
- Kui läheduses on hoone, mets või kergesti süttiv pinnas, ei tohi lõkke tegemisel tuul olla tugevam kui 5,4 meetrit sekundis
- Lõket ei tohi jätta järelvalveta ning selle kõrval peab olema esmane kustutusvahend, näiteks ämber vähemalt 10l veega.
- Pärast tule tegemist lastakse põlemisjäägid täielikult ära põleda, kustutatakse need veega või summutatakse need liiva või muu sobiva vahendiga.
Kõiki nõudeid lõkketegemiseks ja grillimiseks soovitame lugeda Riigiteatajast.