Mis juhtub, kui mu autol pole liikluskindlustust?

Me kõik oleme inimesed. Võib juhtuda, et unustame oma liikluskindlustuspoliisi uuendada või pole lihtsalt jõudnud seda teha. Ideaalis teeme uue kindlustuse niipea, kui oleme avastanud, et liikluskindlustus enam ei kehti ja pühime peast mälestuse ajast, mil auto oli kindlustamata.
 
Siiski, et juhtunu ei korduks, paneme igaks juhuks kalendrisse meeldetuletuse ajaks, mil peaks poliisi taas uuendama.

Autoga sõitma minnes veendu, et sul on kehtiv liikluskindlustus - see on kohustuslik.

Murphy seaduse kohaselt kipuvad õnnetused juhtuma siis, kui kõige vähem vaja. Nii on üsna tõenäoline, et just sel hetkel, kui autol pole liikluskindlustust, peab politsei Su kinni või satud õnnetusse. Mis tagajärgi võib see endaga kaasa tuua?

Kas liikluskindlustus on kohustuslik?

Kui sõidukit ei kasutata liikluses ega muul viisil, mis võib põhjustada kindlustusjuhtumi, võib see olla kindlustamata 12 kuud. Seejärel tuleb sõlmida siiski kindlustus või rakendub  tavakindlustusest kallim sundkindlustus. Kui sõidukit ei ole enam plaanis kasutada, tuleks see liiklusregistrist kustutada.

Liikluses ei tohi kasutada sõidukit, millel puudub liikluskindlustus. See kehtib ka välismaa masinatele, millega meie teedel sõidetakse. Selleks on vägagi hea põhjus – Eesti Liikluskindlustuse fondi andmetel oli 2023. aasta esimese kvartali keskmine liikluskindlustuse aastamakse 157 eurot, kuid keskmise kahju suurus 2229 eurot. Seejuures tasub välja tuua, et keskmiselt juhtus Eestis 105 õnnetust päevas. Seega – liikluskindlustus on Sinu sõiduki ja rahakoti turvavõrk.

Mis juhtub, kui satun liiklusõnnetusse ja mul pole liikluskindlustust?

Ilma liikluskindlustuseta jääb kõikide õnnetuses tekkinud kahjude hüvitamine Sinu enda kanda. See tähendab, et pead ise tasuma nii oma sõiduki remondikulud kui ka teiste osapoolte kahjud. Kui õnnetuses saab viga inimene, tuleb maksta kinni ka tema raviarved. Suuremate tervisekahjustuste puhul tuleb tasuda valuraha. Selle piirmääraks on 5 miljonit eurot liiklusõnnetuse kohta.  

Kas liikluskindlustuse puudumise eest võib trahvi saada?

Isegi kui Sa õnnetust ei põhjusta, võib politsei kindlustamata sõiduki kinni pidada. Kui politseinik näeb, et tegemist on tõesti hajameelsusega ja kindlustust ei väldita tahtlikult, võib ta piirduda üksnes hoiatusega. Teisalt on tal alati õigus teha kindlustamata sõiduki juhile kuni 1200 euro suuruse trahvi.  

Kuidas kontrollida, kas mu auto on kindlustatud?

Seda, kas auto on kindlustatud, saab väga mugavalt vaadata Eesti Liikluskindlustuse Fondi kodulehelt. Sisestades oma sõiduki registrimärgi või VIN-koodi, näed, millisest kindlustusseltsist on kindlustus võetud ning kui kaua see kehtib. Kindlustusperioodi möödudes tuleb seda uuendada. Et see meelest ei läheks, tasub liikluskindlustuse lõpu kuupäev endale aegsasti kalendrisse kirja panna. Nõnda saad olla kindel, et kindlustamise kuupäev ei unune, ning saad eelnevalt võrrelda erinevate kindlustuste pakkumisi.

Kui oled aga liikluskindlustuse teinud Ifis, saad oma kindlustust hõlpsasti kontrollida ka Ifi iseteeninduses ning If Mobile äpis. Lisaks saadame Sulle aegsasti meeldetuletuse, kui kindlustusperiood hakkab läbi saama ning on aeg uuele poliisile mõelda.  

Milliseid variante on autole liikluskindlustuse tegemiseks?

Liikluskindlustuse sõlmimine on tänapäeval äärmiselt lihtne, piisab vaid paarist klikist internetis. Samuti saad teatud tingimusi, nagu lepingu periood ja tasumise intervall, kohandada oma vajadustele.

Liikluskindlustuse periood

Liikluskindlustuse perioodi pikkuse saad ise valida – alates ühest päevast kuni ühe aastani. Vastavalt kindlustusperioodile saad mugavalt liikluskindlustuse kalkulaatoris arvutada kohe ka oma kindlustusmakse.

Liikluskindlustuse eest tasumine

Ka tasuda saab liikluskindlustuse eest võrdlemisi paindlikult. Soovi korral võid kohe tasuda korraga kogu aasta eest. Samas saab kindlustusmakse jaotada ka poolaasta-, kvartali- või kuumakseteks.

Liikluskindlustuse lepingu sõlmija

Kuigi sõiduki omanik vastutab selle eest, et tema auto oleks kindlustatud, saab autot kindlustada sisuliselt igaüks. Nii on võimalik näiteks vanematel kindlustada oma lapse esimene auto. Samuti saab lepingu sõlmida oma sõbra või töökaaslase sõidukile.  

Mis mõjutab liikluskindlustuse makse suurust?

Iga kindlustusselts arvutab kindlustusmakse suurust pisut erinevalt. Põhjalikuma ülevaate on sellest teinud ka Eesti Kindlustusseltside Liit. Makse arvutamisel võetakse arvesse nii seda, mis sõidukiga on tegemist, kui ka seda, kes selle autojuhiks on.

Masinad, mis on pidevalt sõidus, nagu taksod, satuvad suurema tõenäosusega õnnetusse ja seetõttu peab nende kindlustuse eest rohkem maksma. Auto omadused, nagu mootori võimsus, registrimass ja istekohtade arv, mõjutavad samuti makse suurust. Mida suuremad on need numbrid, seda rohkem tuleb liikluskindlustuse eest tasuda.

Juhi puhul võetakse arvesse tema vanust, kindlustuse ajalugu, kahjuajalugu ja elukoha aadressi. Kui juht on noor, lühikese kindlustusajalooga, kuid juba mõnda õnnetusse sattunud, võib ta oodata ka suuremat kindlustusmakset. Aadressi põhjal arvestatakse, millises piirkonnas sõidukit kasutatakse. Nimelt on statistiliselt tõenäolisem sattuda liiklusõnnetusse tiheda asustusega piirkonnas kui maapiirkondades. Sellest ka kõrgem kindlustusmakse.

Õnnetus ei hüüa tulles – Ifi liikluskindlustus on õnnetuses suureks abiks

Kohustuslik liikluskindlustus on sulle toeks ettearvamatutes liiklusolukordades.

Jah, liikluskindlustus on kohustuslik, kuid eelkõige on see Sulle toeks ettearvamatutes liiklusolukordades. Sellega on Sul võimalik avariisse sattumise puhul vältida suuri ja ootamatuid väljaminekuid. Õnnetus ei hüüa kunagi tulles. Niisiis saame end vaid selleks ette valmistada.

Kui peaksid liiklusõnnetusse sattuma, siis Ifi liikluskindlustusega saad vajadusel appi kutsuda puksiiriabi ning see on Sulle tasuta. Kahjust saad mugavalt teatada Ifi iseteeninduses või If Mobile äpis.

Vaata lisaks: