Lemmikloom ja pühad: kuidas hoolitseda lemmiku heaolu ja ohutuse eest
Pühadeaeg on rõõmu ja koosolemise aeg, mida aasta lõpu eel oodatakse pikisilmi. Paraku ei pruugi Su neljajalgne sõber kogu selle sagimise keskel end sugugi samamoodi rõõmsalt elevil tunda.
Kui valmistud jõulu- või uusaastapidustusteks, pea meeles ka oma lemmikloomi ja hoolitse selle eest, et nad tunneksid end turvaliselt ja mugavalt. Ilutulestik, külalised, vali muusika ja säravad kaunistused võivad olla Su koerale, kassile ja ka lemmiklinnule küllaltki kurnavad.
Et Su neljajalgne sõber oleks ka pühade ajal rõõmus, ei tähenda sugugi, et peaksid oma pühadeplaanid tühistama. Leiad siit mõned soovitused, kuidas saaksid pidustused ilusti peetud, ilma et Su lemmiku heaolu kannataks.
1. Ehi kodu lemmikule ohutult
Kaunis piduehtes kodu aitab luua pühademeeleolu ja rõõmu. Jõulupuu ja -tuled, vanikud ja pärjad ning lilleseaded võivad teha iga ruumi jõulu imedemaaks. Ehteid ja kaunistusi valides pea aga meeles, et mõnigi neist võib olla lemmikloomadele ohtlik.
Proovi sättida kard ja helmeketid kõrgemale, et lemmikud ei saaks neid närida ja alla neelata. Hoolitse samuti selle eest, et jõulupuu seisaks kindlalt püsti ning vali sellele vastupidavad ehted, mis ei purune teravateks kildudeks ega vigasta sedasi käppasid ja ninasid. Muidugi tasub, kui vähegi võimalik, hoida ehted lemmikloomade haardest väljas.
Viimaks – jõuluaegsed toataimed ja lilleseaded võivad kodu ehtides tunduda küll kirsina tordil, kuid ära unusta, et mõned taimed, nagu iileks ja puuvõõrik, võivad allaneelamisel põhjustada seedeprobleeme või hullematki. Ka kaunis, ent teenimatult mürgiseks peetav jõulutäht võib allaneelamisel siiski seedeelundites ärritust tekitada.
2. Ole küünalde ja jõulutuledega hoolas
Küünlad ja säravad jõulutuled on võluvad ning loovad piduliku tunde, kuid nendega tasub olla ettevaatlik, et neist ei saaks oht lemmikutele või koguni kodule. Uudishimulikud ja mänguhimulised kassid-koerad võivad tahtmatult küünla ümber ajada ning saada ise põletada, halvemal juhul võib see päädida tulekahjuga. Niisiis ära jäta põlevaid küünlaid järelevalveta ja proovi need asetada kuskile, kuhu lemmikud ligi ei pääse. Veelgi ohutum on eelistada ilma leegita LED-küünlaid.
Ka jõulutuled ja muud elektritoitega dekoratsioonid võivad kujutada endast ohtu. Näiteks võib tekkida lemmikul kiusatus närida juhtmeid või jõulutulede lampe. Tagajärjeks võivad olla nii elektrilöök, põletus kui ka kildudest katkine suu ja seedetrakt. Seega hoia tulesid – ka patareidega tulesid – loomadele kättesaamatus kohas. Väikeste patareide allaneelamine võib põhjustada tõsiseid terviseprobleeme.
3. Hoia ninad ja käpad jõululauast eemal
Kuigi kutsikasilmadele on raske öelda „ei“ ja mitte jagada pühadetoite oma lemmikutega, võib nii mõnigi pala meie toidulaualt neile ohtlik olla. Viinamarjad, rosinad, sibul, küüslauk ja šokolaad – need on eriti kahjulikud.
Üldiselt soovitatakse lemmikloomadele toidujääke mitte anda, kui Sa pole 100% kindel, et need on ohutud. Rasvased või vürtsikad toidud võivad nende kõhtu ärritada, kuumtöödeldud kontidest võivad aga eralduda teravad killud ja tekitada sisemisi vigastusi. Ka võib kont põhjustada lämbumist. Niisiis võiksid enda pidusöökide asemel kassile-koerale anda hoopis neile mõeldud maiust, et nemadki saaks osa pühade meeleolust – ja seda turvaliselt.
Tuleta ka oma külalistele viisakalt meelde, et nad ei pakuks lemmikloomadele toidulaualt palasid, ja pane ülejäägid korralikult ära, et vältida soovimatuid üllatusi. Jõuluroogade lõhnabukett liigagi ahvatlev Su lemmikule.
4. Proovi piirata müra ja lärmi kodus
Pühadega, eriti aastavahetusega käib sageli kaasas valju müra, olgu selleks ilutulestik ja paugutajad või hoopis muusika. Isegi kui Sina oled sellest elevil, siis lemmikloomale on see sageli hirmu ja stressi allikas, eriti kui ta on tundlikuma kuulmisega või juba loomult ärev.
Hoolitse selle eest, et Su lemmik tunneks end hästi ning katsu hoida kodus helitugevused mõõdukana. Juhul kui Sinu pühadetraditsioonide juurde käib ka ilutulestik või elad piirkonnas, kus elu pulbitseb, võiksid mõelda helikindla ruumi loomisele oma lemmiklooma jaoks. Jalutuskäigud tee temaga aasta viimasel päeval aegsasti ära, et ei peaks kesköö lähenedes temaga välja minema.
Lemmikloomale võib abiks olla rahustav vest või spetsiaalne feromoonisprei, mis aitab tal end rahulikumana tunda. GPS-kaelarihm aitab Sul aga leida oma karvase sõbra taas üles, juhul kui ta on paugutamisest tekkinud paanikas ootamatult ära jooksnud. Võimalikule eksirännakutele mõeldes on väga oluline, et Sul lemmikloom oleks kiibistatud ja kiibi number oleks kantud lemmikloomade registrisse – nii saavad eksinud looma leidnud inimesed omaniku üles leida.
5. Tee lemmikule vaikne pelgupaik
Isegi kui elad vaikses piirkonnas kesklinnast eemal ja proovid hoida mürataset madalana, võivad külalised ja sagimine olla Su lemmikule koormavad ning stressi tekitavad.
Tee oma koera või kassi jaoks vaikne ja mugav pelgupaik, kuhu ta saab soovi korral peitu pugeda. Vii sinna ta pesa, lemmikmänguasjad ja vahest ka mõni Su enda riideese, et ta tunneks end seal mugavalt ja turvaliselt. Selline pelgupaik annab talle võimaluse kära eest põgeneda ja taastuda. Kui Sul on selline võimalus, siis võiksid teha peidupaiga täiesti eraldi tuppa. Et Su neljajalgne sõber end paremini tunneks, käi teda seal aeg-ajalt ka vaatamas.
6. Säilita tavapärane rutiin
Nii koerad kui ka kassid vajavad rutiini, see on nende elu oluline osa. Paraku võib pühadeaeg koos pidude ja muude tavapärasest erinevate sündmustega nende päevakava sassi lüüa.
Püüa nii palju kui võimalik jääda teie tavapäraste söögi-, mängu- ja jalutusaegade juurde. Väljakujunenud päevarutiinide järgimine aitab lemmikul tunda end kogu sagimise keskel turvalisemalt ja vähem stressis.
7. Paku lemmikule tegevust
Pühad tähendavad rõõmu ja koos veedetud aega. Ka Sinu lemmikloomad selles osalised. Igavlevad ja tähelepanuta jäetud lemmikud, eriti kutsikad ja kassipojad, võivad kogu selles pühade ahvatluste tohuvabohus hakata koerusi tegema.
Paku neile tegevust näiteks uute mänguasjadega ja pühenda ka pidustuste keskel neile mänguaega, et nad ei tunneks end kõrvalejäetuna. Kui külalised tulevad, hoia silma peal eriti lastel, et nad Su lemmikloomi ei koormaks neid taga ajades või neid vastu tahtmist kallistades.
8. Ole valmis ka hädaolukordadeks
Pühade ajal, kui nii palju asju toimub samal ajal, on ka suurem risk erinevateks õnnetusteks. Mõtle võimalikud ohuolukorrad läbi ning tee eeltööd, et vähenda riske ja võimalust, et Su pühasid varjutab murenoot.
Jälgi, et väravad ja välisuks oleksid suletud ning et külaliste saabudes ei lipsaks lemmik kogemata välja. Hoolitse selle eest, et lemmiklooma esmaabikomplekt ja teie tavapärase loomaarsti või lähima ööpäevaringset abi pakkuva loomakliiniku kontaktandmed oleks käepärast. Hädaolukorras on kiire tegutsemine otsustava tähtsusega.
Ifi lemmikloomakindlustus – Sinu kõrval ka pühade ajal
Pühad võiks tuua rõõmu kõigile – ka Sinu lemmikloomadele. Meie soovituste abil saad teha pühad turvalisemaks ja vähem stressi tekitavaks nii endale kui ka oma karvasele kaaslasele.
Paraku võib õnnetusi juhtuda ka siis, kui oled kõik ettevaatusabinõud tarvitusele võtnud. Kui nii juhtub, on hea teada, et lemmikloomakindlustus ja kodukindlustus aitavad halbade stsenaariumide realiseerumisel kuludega toime tulla. Kahjuteate saad mugavalt esitada Ifi iseteeninduses või mobiiliäpis If Mobile Baltics.
Miks mitte kinkida endale või lähedastele kindlustunnet? Nii saad nautida meelerahu ka pühade järel.