Millised ohud varitsevad lemmiklooma talvel ja külmaga aktiivses välitegevuses?
Kas lemmiklooma - koera ja kassi - paks karvkate on talve jaoks piisav, miks on talvised veelombid ohtlikud ja mis on veel peamised ohud, mis külma ilmaga lemmikule õues varitsevad?
Värske õhk on kõigile kasulik ja seda igal aastaajal. Selleks, et saaksid oma koera või kassiga muretult talverõõme nautida, ära unusta külmadeks ilmadeks õigesti valmistuda. Ja ka oma neljajalgset sõpra pakaseks ette valmistada!
Koera ja kassi karvkate - kas neile talveks piisav?
Kuigi koeri ja kasse peetakse tänu nende mõnusale karvkattele mõnikord suisa külmakindlateks, ei kaitse nende karv siiski kõiki looma kehaosi. Kõige haavatavamad on jalad, mis puutuvad otse kokku külmunud maapinnaga. pidevalt. Ei oleks ju meil endilgi mõnus talvel õues paljajalu ringi liikuda!
Lisaks on külmatundlikumad koerte ja kasside kõrvad ning nina. Külm ise ei ole neile ohtlik, kui oma lemmiku eest õigesti hoolitseme ning väikseid näpunäiteid tähele paneme. Näiteks jälgime, et jalutuskäik ei veniks liiga pikaks ja et loom oleks kogu selle aja aktiivne ja tegevuses.
Külma ilmaga lemmikloomi varitsevad ohud
Lisaks võiksid arvestada järgnevaga:
- Külm ilm ja levivad viirused. Mida väiksem ja lühema karvaga on Sinu lemmik, seda kiiremini hakkab tal külm. Tõsisema külmetuse tagajärjeks võib olla alajahtumine või külmakahjustus – mõlemal juhul toimeta loom kiiresti sooja ruumi ning vii loomaarsti juurde kontrolli. Lisaks muudab külm looma immuunsüsteemi vastuvõtlikumaks viirustele. Eriti suur nakkusoht on kohtades, kus käib palju koeri – loomakliinikute ümbrus, jalutusplatsid jne. Käreda pakasega jalutama minnes mõtle, kas loom võiks vajada vihmakindlat jakki või tasub teha lühem jalutuskäik.
- Soolatud teed. Libedatele teedele puistatavad soolasegud võivad sisaldada looma jaoks mürgiseid ühendeid. Seepärast jälgi, et Sinu lemmik ei lakuks maapinda ega määrdunud käppasid. Sagedased jalutuskäigud soolatud teedel kahjustavad ka koera käpapadjandeid – viimaste kaitsmiseks pese neid pärast jalutuskäiku korralikult ning kasuta spetsiaalset käpavaha, -kaitseid või saapaid.
- Jää ja libedus. Kui teepind muutub libedaks, hoidke kindlasti loom rihma otsas ja pigem vältige jää peale astumist, sest libisemine võib põhjustada lihaste ja liigeste kahjustusi.
Õuekoerad kuudis ja külm ilm
Õuekoeral on kuudis soe vaid siis, kui selle külmaks ajaks ette valmistad. Tee oma lemmikule kuuti õlgedest ase, millel on loomal soe lesida. Sageli pannakse koerakuuti tekke, kuid need külmuvad kergesti ära ega hoia looma soojas. Lisaks veendu, et kuut on paraja suurusega. Liialt väike kuut ei paku koerale mingit rõõmu, ent ka liiga suur pole hea, sest loom ei suuda seda oma kehasoojusega üles kütta.
Mürgistused teelombist
Parklas olevatest loikudest võib Sinu lemmik saada surmava mürgituse. Külmade ilmadega valatakse autodesse antifriisi ehk külmakindlat jahutusvedelikku, mis võib auto radiaatori kaudu ka maha tilkuda. Antifriisi magus maitse meelitab ligi koeri ja kasse, kelle jaoks on vedelik väga mürgine. Esimeseks märgiks mürgistuse korral on korduv oksendamine. Mürgituse kahtluse korral pöördu kiiresti loomaarsti poole.
Ka lemmik vajab helkurit
Pimedal ajal vajab helkurit ka Sinu lemmik. Pimedal ajal satuvad loomad tihti liiklusõnnetustesse, sest autojuhid lihtsalt ei näe neid. Seetõttu veendu, et Sinu lemmik oleks nähtav. Loomapoodidest võid leida nii helkurveste, -saapaid, -rihmasid kui ka dioode, mida saad kinnitada kaelarihma külge.
Kindlusta oma lemmik
Pimedas ja külmas, päevavalges ja suvel - igal juhul on mõistlik ennast ootamatusteks ette valmistada ja oma lemmik kindlustada. If Lemmikloomakindlustuse saad ka külmas ja pimedas teha diivanilt lahkumata, veel enam - lemmik võib ka süles olla! Hinna arvutamine ja kindlustuse sõlmimine võtab vaid hetke. Kindlustuse hinnad algavad 10 eurost kuus.