Sinu kassi ja koera tervis kevadel: 6 soovitust kevade alguseks

Viimased jonnakad lumelaigud hakkavad alla andma ja esimesed kevadlilled on oma ninad mullast välja pistnud, nii et kevad on nüüd täiesti selgelt käes. Koos selle rõõmuga on kohal ka väiksemad ja suuremad mured, mis lemmikloomade omanikke ootavad. Erinevad allergeenid, putukad, elavnenud suhtlushimu, kõikvõimalikud ahvatlused ümberringi – uue hooaja alguses tuleb loomaomanikul paljude asjadega tegeleda.

Pikad ja aina soojenevad päevad toovad kaasa rohkem võimalusi veeta aega õues, kuid kindlasti on vaja koer või kass kevadeks ette valmistada. Lemmiklooma tervise eest hoolitsemisel võib kasu olla juba paarist lihtsast lisasammust. Leiad siit meelespea, mida teha, et Sinu karvane sõber saaks rõõmsa ja tervena kevadet nautida.

Kevadel tahaks oma koeraga ette võtta pikemaid retki loodusesse. Hoolitse aegsasti puugitõrje eest!

1. Käi lemmikloomaga tervisekontrollis

Kevad on ideaalne aeg selleks, et käia kassi või koeraga loomaarsti juures regulaarses kontrollis. Niimoodi püsid järje peal kõigi vajalike kaitsesüstidega, sest marutaud, koerte katk ja mitmesugused viirusnakkused ohustavad loomi endiselt. Seega pane loomaarsti juurde aeg varakult kirja, sest tahad ju olla kindel, et Sinu lemmikloom oleks ka sel kevadel reibas ja hea tervise juures.

Muide, kas Su karvasel sõbral kiip ikka on? Enamikus Eesti omavalitsustes on juba kassi- ja koeraomanikel kohustus oma lemmik kiibistada ja registrisse kanda, ent alates 2027. aastast on plaanis muuta kohustuslikuks kõigi koerte, kasside ja valgetuhkrute kiibistamine ning riiklikus registris registreerimine. Kui Sul on kiibistamine ja registrisse kandmine seni kiiremate tegemiste taha jäänud, siis kevadel on hea aeg need asjad korda ajada. Loomaarsti juurde lemmikloomale kiipi paigaldama minnes võta kaasa enda isikut tõendav dokument ning samuti looma dokumendid (tõutunnistus, pass või vaktsineerimistunnistus).

Samamoodi nagu inimesi, kipuvad ka lemmikloomi kevaditi kimbutama allergiad. Õietolm, tärkav muru ja tänavatel välja sulanud sool võivad loomadel põhjustada aevastamist, sügelemist ja nahaärritust. Et allergiliste reaktsioonide võimalust vähendada, pese regulaarselt oma karvase sõbrakese käppasid, puhasta ta pesa või magamisaset ja mänguasju, pühi üle kodu põrandad. Kui märkad, et lemmik kipub end tavapärasest rohkem kratsima või on tal silmad ebatavaliselt vesised või punased, pea nõu loomaarstiga.

Kui Sinu lemmikloom ei ole veel steriliseeritud või kastreeritud, kaalu ka seda. Esiteks muudab see õueskäigud märksa rahulikumaks, teiseks aga võib vähendada ka mitme terviseprobleemi riski.

2. Tee parasiiditõrjet: kirbud, puugid, ussid

Kui ilmad lähevad soojemaks ja muru rohelisemaks, muutuvad aktiivsemaks ka igasugused ebameeldivad tegelased, näiteks kirbud, puugid ja ussid. Need parasiidid võivad põhjustada tõsiseid terviseprobleeme, seega hoolitse selle eest, et Sinu kassid või koerad oleksid õues tegutsemise ajal kaitstud. Pea loomaarstiga nõu, et leida sobivaim lahendus, näiteks šampoon, kaelarihm või mõni spetsiaalne ravim.

Parasiitidega kokkupuutumist saad vähendada ka sellega, et niidad koduaia muru järjekindlalt ning väldid jalutuskäike kõrges rohus või tiheda metsa vahel. Jalutamast tagasi tulles vaata üle lemmiklooma karv ja käpad. Kui leiad looma küljest puugi, kontrolli kindlasti üle ka enda riided, keha ja juuksed – nakkusohtlike putukate puhul pole ettevaatlikkus kunagi liiast.

3. Muuda õueskäigud turvalisemaks

Kevad ajab lemmikloomad sageli pisut pööraseks ja kes neid selles süüdistada saaks? Päikesepaiste ja värske kevadõhu toimel käivituvad kõik loomakeste instinktid, nii et nad tahavad muudkui nuuskida, uurida ja mõnikord isegi nahka pista kõik, mis nad maast leiavad. Et Su koer midagi mürgist alla ei kugistaks või lihtsalt plehku ei paneks, kasuta tugevamat jalutusrihma ja mõtle ka GPS-seadmega kaelarihma peale.

Kui Sul on hoov või aed, kus lemmikloom vabalt liigub, kontrolli üle, et kuskil poleks katkist kohta, mille kaudu loom võiks uitama minna. Samuti vaata oma õueala üle selle mõttega, et seal poleks midagi ohtlikku. Pane turvalisse kohta ära kõik teravad esemed, kemikaalid ja taimekaitsevahendid, mis võivad lemmiklooma kahjustada, ja veendu, et aias ei kasva mürgiseid taimi.

Ka kassid võivad muutuda kevadel aktiivsemaks ja igatseda teiste kassidega suhtlemist, nii et ära jäta lahti ühtegi ust ega akent, mille kaudu kiisu minema võiks jalutada. Kui Su kass-sõber armastab õues käia, peaks tal muidugi olema kaelarihm Sinu telefoninumbriga ja miks mitte ka GPS-seade.

4. Ära jäta kassi lahtise aknaga tuppa omapäi

Kassid armastavad õues ringi luusida, ent nende uudishimu võib viia ka õnnetusteni. Seepärast ära jäta kassi lahtise aknaga omapäi.

Loomulikult soovime kevaditi oma kodu põhjalikumalt koristada ja tuulutada, aga kui Sinu kodus elab mõni karvane sõber, ole akende lahtihoidmisega eriti ettevaatlik. Kiisudele meeldib ju päikese käes peesitada ja õues ringi nuuskida, aga mõnikord võib nende seiklushimu kaasa tuua õnnetusi. Kass võib tuulutusasendis akna vahele kinni jääda või hoopis aknast või rõdult alla kukkuda. Kuigi kassid on osavad kukkujad, saavad nemadki paraku mõnikord tõsiselt viga.

Lemmiklooma turvalisuse huvides ära jäta teda kunagi üksi lahtise akna või rõduuksega tuppa. Ohtlike seikluste ärahoidmiseks kaalu võimalust paigaldada aknale spetsiaalne turvavõrk või kaitsevõre. Natuke ettevaatlikkust aitab kindlasti hoida Su sõpra rõõmsa ja tervena.

5. Hoolitse looma karvkatte eest

Lemmikloomad valmistuvad soojemaks hooajaks juba tükk aega enne seda, kui meie talvemantlid kergemate jakkide vastu vahetame. Ka loomad loobuvad paksemast kasukast – algul vähehaaval, aga mida kaugemale kevad edeneb, seda rohkem tuttavaid karvakesi Sa kodus lendlemas märkad.

Et aidata lemmikloomal end sooja ilmaga mugavamalt tunda ja vältida ülekuumenemist, proovi tema karva regulaarselt harjata. Ka pesemine võib eemaldada liigsed karvad, allergeenid ja mustuse – aga kasuta kindlasti loomasõbralikku šampooni. Pikema karvaga kassi- või koeratõu puhul võta plaani professionaalne hooldus mõnes grooming-salongis, kus trimmitakse looma karvkatet, korrastatakse küüned, puhastatakse kõrvad jne.

Ka juhul, kui Sa lemmikloomaga hooldussalongis ei käi, ära unusta lõigata tema küüsi. Kui küüned hooletusse jätta, võivad need põhjustada loomale ebamugavust ja mõjutada tema kõnnakut.

6. Pikenda õues veedetud aega järk-järgult

Pärast pikka ja laiska talve võib lemmikloom vajada aega selleks, et harjuda uuesti rohkem õues käima ja aktiivsemalt tegutsema. Ära mine temaga terveks päevaks matkale kohe, kui kraadiklaas +10° näitab. Alusta lühemate jalutuskäikudega ning pikenda järk-järgult õues veedetavat aega. Nii aitad lemmikloomal tasapisi võhma ja vastupidavust kasvatada ning väldid tema liigset kurnamist.

Kevad toob kaasa ka rohkem võimalusi koeraga koos mängida ja seeläbi omavahelist sidet arendada. Klassikaline „viska ja too“ mäng – kas siis palli, lendava taldriku või muu esemega – aitab tugevdada koera nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Koera heaolule aitab kaasa ka see, kui lased tal suhelda teiste koertega, näiteks parkides. Samuti võid leppida kokku ühise jalutuskäigu ja mängutunni mõne sõbra või tuttavaga, kellel on samuti koer.

Pea meeles, et võtad jalutuskäikudele ja matkadele alati kaasa vett. Lemmikloom peab saama piisavalt juua, eriti kui ta liigub ja eriti siis, kui ilmad soojemaks lähevad.  

Ifi lemmikloomakindlustus – kui Su kassi ja koera tervis on Sulle prioriteet

Neid eespool antud soovitusi järgides aitad oma karvasel sõbral sujuvalt aktiivsema rutiini juurde naasta ning terve ja rõõmsana kevadet nautida. Aga pea meeles, et elu võib tuua ootamatuid pöördeid ka siis, kui Sa oled enda meelest kõige eest hoolitsenud. Lemmikloom võib viga saada, haigestuda või uitama minna – palju asju võib juhtuda, aga Sinul on kindlasti märksa vähem muret juhul, kui oled kevadeks valmistudes hankinud Ifi lemmikloomakindlustuse. Ära unusta enda turvalisust ja mõtle järele, kas Sul ei peaks olema ka õnnetusjuhtumikindlustus.

Lemmiklooma kindlustades saad valida kindlustuspaketi, mis vastab kõige paremini Su karvase sõbra vajadustele ja Sinu enda elustiilile. Ja kui midagi tõesti juhtub, saad kahjuteate esitada vähese vaevaga Ifi iseteenindusest või mobiilirakendusest If Mobile Baltics.

Koos on kergem

Teeme lemmiku eest hoolitsemise lihtsamaks!

Aprillis saad lemmikloomatooted Südameapteegist 10% soodsamalt, kui kasutad sooduskoodi IF-LEMMIKLOOM

Sulle võib veel huvi pakkuda: