5 soovitust, kuidas hoolitseda koera ja enda heaolu eest
Kui Sinu koju tuleb kutsikas või juba täiskasvanud koer, toob see majja kohe rohkesti rõõmu, kuid sellega kaasneb ka vastutus. Meie neljajalgsed sõbrad on valmis pakkuma nii palju tingimusteta armastust ja meie asi on samaga vastata.
Kuigi eri tõugu lemmikute vajadused võivad erineda, saab võita iga koera südame ja teha ta õnnelikumaks. Leiad sellest artiklist soovitusi, kuidas luua koeraga tugevama side ja tuua teie mõlema ellu rohkem päikest — alates tegevustest, mis panevad saba liputama, kuni tervislike einete ja isegi massaažini.
1. Leia iga päev aega, et koeraga jalutada ja mängida
Lisaks unele vajavad koerad päeva jooksul ka piisavalt erinevaid füüsilisi tegevusi. Olenemata sellest, kas Sul on kutsikas või täiskasvanud koer, vajab Sinu karvane kaaslane optimaalse füüsilise ja vaimse heaolu jaoks igapäevaseid jalutuskäike või võimalust joosta.
Õues olles võid proovida koerale visata asju, mida ta saab tagasi tuua. See põletab energiat ja rahuldab ka talle omast jahiinstinkti. Koer on valmis nõrkemiseni jooksma tennisepalli, pulga või oksa järele ja seda tagasi tooma, kuna see pakub talle rahuldust ning tõstab tema enesehinnangut.
Ka toas saab temaga paljutki vahvat ette võtta. Näiteks mänguasju peita ja lasta neid üles otsida, proovida köievedu või õpetada talle uusi trikke — käppa andma, istuma ning lamama. Koos mängimine on suurepärane viis peletada igavust ja tugevdada teievahelist sidet.
Kui viibid kodust palju eemal, võiksid aeg-ajalt mänguasju vahetada, et koeral oleks piisavalt stimulatsiooni ja tegevust, isegi kui Sind ennast kohal pole.
2. Lase koeral suhelda
Koerad on teiste lemmikloomadega võrreldes ilmselt kõige suuremad suhtlejad ning neile meeldib uusi kohti avastada ja teiste loomadega kohtuda. Eraldatus võib muuta koera agressiivseks või kartlikuks, kui keegi peaks Sulle külla tulema.
Muidugi võib kuluda aega, enne kui Sinu karvane sõber uues keskkonnas, territooriumi jagades või võõraste nägude keskel end mugavalt tunneb, seega tasub alustada tasapisi. Paku koerale korraga ühte uut kogemust ja vaata, kuidas ta sellele reageerib; ära sunni teda suhtlema, kui ta seda ei soovi. Lõpuks võid lasta tal regulaarselt teiste neljajalgsete sõpradega koos mängida.
Piisavalt teistega suhtlev koer võib tunda end enesekindlamana ja suuta järjest paremini stressiga toime tulla, mis lõpuks tähendab Sinu jaoks vähem katkiseid jalatseid ja vähem haukumist.
3. Hoolitse oma koera vaimse tervise eest
Koera vaimne tervis on sama tähtis kui füüsiline. Ärevama loomuga koerad tunnevad üksi koju jäetuna tugevat stressi. Ärevuse leevendamiseks püüa jätta koerale asju, mis tema meelt lahutaksid, ja pikenda järk-järgult tema üksiolekuaega.
Kuigi koer ei ütle kunagi ära võimalusest Sinu läheduses või suisa süles lebada, vajab ta väljapuhkamiseks ka oma isiklikku ruumi. Esimene asi, mida saad oma truu sõbra heaks teha, on pakkuda talle mõnusat ja turvalist keskkonda.
Tavaliselt valib ta ise endale turvalise koha ja kui panna sellesse kohta tekk või koerapesa, on tal seal veelgi parem puhata. Majas võiks olla igal pool, kus Sina aega veedad, ka sõbrale oma koht.
Kui näed, et koer on stressis ja isegi kõhu alt silitamine ei aita, proovi oma karvast kaaslast masseerida. Spetsialist võib õpetada, kuidas seda õigesti teha; alustuseks piisab, kui masseerid peopesaga koera õlgu ringikujuliste liigutustega. See on kvaliteetaeg teile mõlemale ning mõjub hästi teievahelisele sidemele.
4. Lase koera tervist regulaarselt kontrollida
Iga lemmiklooma õnne alus on tema hea tervis. Isegi kui koer näib tervena ja käitub tavapärasel viisil, ei tähenda see, et pole vaja regulaarselt loomaarsti külastada.
Koerad veedavad õues rohkesti aega murul pikutades ja nad võivad süüa kõike, mida õuest leiavad, mistõttu kipuvad nad üles korjama puuke, kirpe, täisid ja ka kõhuussid võivad neid kimbutada.
Seetõttu tuleb nii kutsikatele kui ka täiskasvanud koertele teha regulaarselt parasiiditõrjet ja neid vaktsineerida. Nii hoiad oma sõpra raskemate haiguste küüsi langemast. Lisaks aitab veterinaari külastamine kindel olla, et koera tervis on ka muus osas korras.
Veel üks koera pikaajalise hea tervise tugisammas on ta välimuse eest hoolitsemine. Küünte lõikamine, hammaste puhastamine, tema pesemine ja pügamine on koera jaoks sama olulised kui Sulle endalegi.
5. Hoolitse ka koera hea toidu eest
Koera hea enesetunde jaoks on oluline tasakaalustatud toitumine. See, millist toitu ja kui palju koerale anda, oleneb tema vanusest, suurusest ja aktiivsusest. Suuremad koerad, kes veedavad suurema osa päevast õues ringi joostes ja auke kaevates, vajavad rohkem toitu kui vanad ja rahulikumad loomad.
Vali spetsiaalne (kuiv või märg) koeratoit, mis sobib Sinu neljajalgsele sõbrale, et ta saaks kätte kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid. Erinevalt meist meeldib koertele iga päev sama toitu süüa, seega kui kavatsed toitu vahetada, tee seda järk-järgult, segades uut toitu vanaga.
Mõelda võiks ka maiuspaladele. Koerad on tuntud laua ääres toidu nurujad ja olgem ausad, neile kutsikasilmadele on raske vastu panna.
Päeva jooksul toidukordade vahel saadud paar maiuspala ei mõjuta Su koera kehakaalu liiga palju, eriti kui annad need preemiana hea käitumise eest. Kuid ole veendunud, et maius oleks koerale sobiv ega põhjustaks talle terviseprobleeme — mitte kõik, mida ise rõõmuga sööme (näiteks šokolaad või rosinad), ei ole hea koera tervisele.
Ifi lemmikloomakindlustus — abiks Sulle ja Su koerale
Võid teha kõik endast oleneva, et hoolitseda oma koera tervise eest, kuid sellegipoolest võib Sinu karvane sõber ootamatult haigestuda või viga saada. Loomulikult oled Sa mures, kuidas sellise olukorraga toime tulla.
Nendel puhkudel on hea teada, et Ifi lemmikloomakindlustus on käepärast. Kui satud koeraga lemmikloomakliinikusse, saad pärast visiiti esitada kahjuteate hõlpsasti Ifi iseteeninduses või If Mobile Baltics äpis. Ära ainult unusta küsida kõiki osutatud arstiabiga seotud dokumente, nagu tšekid ja arstitõendid, et saaksid ravi eest kindlasti hüvitist.