Mida teha enne tormi ja (mitte teha) tormi ajal: 8 praktilist soovitust

Torm võib tabada ootamatult ja üllatada oma ehmatava võimsusega. Kliimamuutuse valguses tuleb äärmuslikke ilmaolusid paraku üha sagedamini ette.

 

Tormiga kaasnevad marutuul, tihti ka äike ja rahe ning talvisel ajal tuisk võivad teha märkimisväärset kahju ka hoonetele ja väljas olevale varale.

Praktilised soovitused, mida teha enne tormi, et vältida või vähendada tormikahjusid ja hoida ennast.

Leiad siit praktilised soovitused, kuidas valmistuda äärmuslikeks ilmaoludeks, et ennetada või vähendada tormikahjusid. Kui torm on tulekul, siis hoia ennast ja hoolitse oma vara eest; selles on Sulle abiks need ettevaatusabinõud.

1. Ole uudistega kursis

Kui olukord kisub kriitiliseks, on värske ja asjakohane info hädavajalik. Seega hoia end asjadega kursis, jälgides ilmateadet ja hoiatusi usaldusväärsetest allikatest. Selleks sobivad näiteks ilmaäpid ja ka kohalikud uudistekanalid.

Enne kui torm kohale jõuab, võid panna raadio või teleka taustaks mängima, et saaksid ajakohast infot tormi suuna ja tugevuse kohta. Tormi ajaks tasub ohutuse huvides siiski kõik elektroonikaseadmed vooluvõrgust eemaldada ja kasutada akutoitega tehnikat, näiteks telefoni või kaasaskantavat raadiot.

Hea oleks endale varem juba selgeks teha, millised on Sinu piirkonnale tüüpilised tormid ja nendega kaasnevad ohud (näiteks pööristorm, rahe, äike, üleujutuse risk, talvel tuisk) ning kuidas need võivad mõjutada sealset eluolu.  

2. Püsi tormi ajal toas

Kellele meeldiks ilma pärast oma plaane muuta? Siiski tuleks seda teha, kui antud on tormihoiatus. Tormi ajal on mõistlik toas püsida ja välja minna ainult siis, kui see on tõesti vältimatult vajalik. Murduvad puud, lahti rebitud reklaamid ja katusepaneelid võivad seada väljas liikujate elu ohtu.

Tormi ajal hoia aknad kinni ja iseennast akendest eemal. Suured raheterad, murdunud oksad ja tuulega lendu läinud asjad võivad lõhkuda aknaklaasi.

Ära unusta ka tuleohutust. Kui tormi tõttu on kodus elektrikatkestus, siis eelista valgusallikana taskulampi. Kindlasti ära jäta põlevat küünalt järelevalveta.

3. Lae telefon ja teiste seadmete akud

Enne tormi lae oma telefoni aku täis, et võimaliku elektrikatkestuse ajal saaksid teistega ühenduses olla.

Torm võib põhjustada elektrikatkestusi. Seepärast on enne tormi mõistlik laadida oma elektriseadmete akud, eeskätt aga telefoni aku täis. Veel tasub üle vaadata, kas taskulambi ja teiste patareidega töötavate seadmete patareid on ikka täis.

Kõige olulisem – veendu, et Su telefoni aku on laetud. Võibolla on Sul vaja hoida tormi ajal ühendust oma lähedastega või hoopis kutsuda pääste.  

4. Hoolitse rõdu ja terrassi eest

Kui Su korteril on rõdu, siis vaata see enne tormi üle. Vii tuppa või kinnita korralikult kõik asjad, mille tuul võib lendu viia või alla paisata, seades nii ohtu õues olijate tervise.

Samamoodi tuleb hoolitseda eramaja terrassil või õues olevate asjade eest, mis võivad tuule alla võtta või tugevas tuules räsitud saada. Kui vähegi saad, siis kinnita korralikult need suured ja samas kerged esemed, mida tuppa naljalt ei vii (aiatarbed, suured mänguasjad, batuut jm). Kui pelgad, et paduvihm võiks midagi kahjustada, kata need asjad näiteks presendi või muu kattega.

5. Valmista oma kodu ette

Kui tormihoiatus on antud aegsasti, tasub paar päeva enne tormi üle vaadata maja lähedal asuvad puud ja vajadusel need korda teha. Eemaldada võiks kuivanud oksad, et tuul neid murda ei saaks ja nii hoovis olevatele asjadele peale kukkudes kahju ei teeks. Ka katuse võiks üle vaadata – vahest on vaja kinnitada või välja vahetada lahtised ja kahjustunud katusekivid. Vajadusel tugevda katust, et see ikka tormituulele vastu peaks.

Tormi lähenedes vii õuemööbel võimalusel tuppa, tõmba juhtmed vooluvõrgust välja ja kata aknad kinni, kui on oodata väga tugevat tormi, mis toob kaasa ka rahe.

Äikesetormi ajal hoia end eemale elektrijuhtmetest, antennidest, akendest, ustest, veekraanidest, radiaatoritest ja teistest metallesemetest.

6. Pargi auto enne tormi turvalisse kohta

Kui võimalik, pargi auto enne tormi parkimismajja, et see oleks kaitstud tormikahjude eest.

Kui Sul on auto, ent puudub garaaž, võiksid parkida kohta, mis ei oleks puude või elektriliinide all ega läheduses. Proovi leida autole koht kusagil kõrgemal, madalamale tasapinnale pigem ei tasuks parkida.

Samuti on hea mõte parkida auto võimalikult maja seina äärde, sest majasein võib kaitsta autot tuule ja lenduvate asjade eest. Ka tihedalt auto ümber olev kaitsekate võib pakkuda mõningast kaitset.

Paraku ei ole kõigil võimalik kasutada parkimismaja või varjualust, mis kaitseksid autot äärmiselt tugeva tuule ja rahe korral kõige paremini. Selleks et poleks vaja muretseda lisakulude pärast, mis võivad tekkida tormi põhjustatud kahjustustest autole, tasub autole teha kaskokindlustus.  

7. Ole õues äärmiselt ettevaatlik

Kodu on tormi ajal kõige ohutum koht. Kuid kui juhtud siiski väljas olema, pea oma ohutust hoolega silmas.

  • Hoia pigem kaugemale puudest, reklaamtahvlitest ja tellingutest.
  • Vihmavarju võiksid pigem ära panna. See ei lase Sul ümbrust silmas pidada, samuti võib tuuleiil selle käest rebida ning mõnele möödujale viga teha.
  • Hoia eemale metallaedadest ja piksekaitsmetest.
  • Kui oled liikumas jalgratta, mootorratta või tõukerattaga, siis mõistlik oleks sõit pooleli jätta ja võimalusel ratas varju viia.
  • Ehkki tormine meri pakub võimsat vaatepilti, siis hoidu kaile minemast. Lainete jõud on märkimisväärne ning kui need löövad üle kai, võivad need inimese maha paisata.
  • Äikese ajal ära mine vette ega vee peale, ehk et paadiga sõitma, ujuma või kalale minna ei tohiks.

8. Tee plaan hädaolukorras tegutsemiseks

Kui hädaolukord on käes, pole enam aega plaani teha, vaid tuleb tegutseda. Sestap on hea, kui oled sellele juba varem mõelnud ja tegevused koos perega läbi harjutanud. Plaan peaks hõlmama seda, mida tormi korral teha (või mitte teha), evakuatsiooniteid, hädaolukorra kontakte, ohutuid alasid kodus jne. Plaan on Sulle ja perele abiks muidugi siis, kui kõik saavad sellest aru ja teavad, kuidas tegutseda.

Varu enne maru – hoolitse selle eest, et Sul oleks kodus vajalikud ja piisavad varud hädaolukorra ajal toime tulemiseks. Varude hulgas peaks olema mitteriknev toit, vesi, taskulambid, patareid, esmaabikomplekt ja vajalikud ravimid. Ka olulised dokumendid peaks olema käepärast. Tutvu ka Päästeameti soovitustega, mis võiks hädaolukorra varudes olla.

Kui ametiasutused annavad korralduse evakueeruda, siis järgi nende juhiseid kohe. Paki kaasa hädavajalikud asjad, keera kinni vesi ja gaas ning lülita elekter välja.  

Ole tormiks paremini valmis

Tormid on kliimamuutuste tõttu muutunud aasta-aastalt sagedasemaks ja tugevamaks, tekitades ka suuremat kahju. Tormiks valmistumine hõlmab mitmesuguseid olulisi toiminguid, mis aitavad vähendada riske ja kaitsta nii vara kui ka elusid. Iga abinõu, mis aitab kahju vähendada, on tähtis – alates teadlikkusest ja siseruumides püsimisest kuni vara kaitsmise ja hädaolukorras tegutsemise plaani koostamiseni.

Kui juhtub midagi ootamatut, saavad Ifi kliendid teatada kahjust kiiresti ja mugavalt Ifi iseteeninduses või If Mobile äpis.  

Vaata lisaks: