7 soovitust, kuidas suvila talveks ette valmistada

Kui päevad lühenevad ja sügise karge hõng on õhus, on aeg hooned külmaks ajaks ette valmistada. See kehtib ka suvekodu kohta. Oluline on meeles pidada, et suvila ei pruugi madalaid temperatuure kuigi hästi taluda. Seega tasub talveks hoolikalt valmistuda ja säästa end võimalikest kulukatest remonditöödest talvekülma järel.

Suvemaja talvel paksu lume sees. Valmista oma suvila talveks korralikult ette.

Hoolt vajab nii pisike järveäärne onnike kui ka mugav suurem maamaja. Nii kestab nende hubasus ja võlu kauem ning seal saab veel palju toredaid suvepuhkusi veeta. Aga kuidas need siis talvehooajaks ette valmistada? Siin on seitse soovitust, kuidas talvekuudel oma vara kaitsta ja jätta suvekodu rahuliku südamega järgmist suve ootama.

1. Vaata üle katus ja aknatihendid

Tugev ja kindel katus on suvemaja puhul üks olulisimaid asju. See kaitseb hoonet kõikvõimalike ilmastikutingimuste eest, eriti talvel. Seega on katusekatte ja sindlite kontrollimine ning kahjustunud ja lahtiste detailide kinnitamine esimene asi, mida suvemaja talveks ettevalmistamisel teha tuleks.

Sarnaselt katusele kulutab ajahammas ka aknaid, seega tuleks kontrollida, kas nende ümber on pragusid või vahesid, kust vesi võiks sisse tungida. Aukude täitmiseks võib kasutada silikooni. Kui paistab, et raam või klaas on liiga nõrk ega pruugi tuulepuhangutele või raskele lumele vastu pidada, tuleks paigaldada uued aknad.

Kui tundub, et need tööd käivad endale üle jõu, võiks professionaalse töömehe kutsuda.

2. Keera vesi kinni

Kui talvel pole plaanis suvemaja kütta, on oluline keerata vesi kinni ning tühjendada kõik torud, voolikud ja paagid. Nii saab vältida nende külmumist ja pragunemist. Ava kõik kraanid, lase tühjaks tualettpoti loputuskast ning kõik küttesüsteemi ja kodumasinate (näiteks pesumasina) torud.

Võid proovida ka tekitada torude ümber soojemaid tingimusi, näiteks avades uksed ja lastes valgusel nende juurde pääseda. Elektrilistele kütteseadmetele ei tasuks panustada, kui suvekodu jääb talveks tühjaks – tuleohutust silmas pidades ei tasu neid järelevalveta jätta.

3. Tee vihmaveerennid puhtaks

Lehed on kogunenud vihmaveerenni. Puhasta rennid enne talve lehtedest, samblast ja muust risust.

Katuserennide puhastamine võib sageli ununeda, ent see on üsnagi oluline hoone ettevalmistamisel talveks. Lehed, oksaraod, sammal ja muu praht kipuvad sügisel sinna kergesti kogunema, ummistades rennid ja põhjustades veelekkeid, mis võivad seinu või lagesid kahjustada.

Katuse kontrollimise käigus tuleks ka vihmaveerennid puhastada ja eemaldada sinna kogunenud praht. Rennid võib ka katta spetsiaalse võrguga, mis takistab lehtede ja muu prahi kogunemist sinna. Nii saab vihma- ja lumesulamisvesi mööda renne kenasti ära voolata.

4. Hoolitse õhu liikumise ja kütmise eest

Kellelegi ei meeldi seisnud õhk ja kopituselõhn, mis tühjana seisvates ruumides tekkima kipub. Selleks, et suvekoduga talvehooajal nii ei juhtuks, on vaja tagada korralik õhu liikumine. Vaata üle, et ventilatsiooniavad oleksid vabad, ning lõika vajadusel põõsaid ja oksi, et need akende või seinte vastu ei puutuks.

Lisaks võiks käia suvekodus regulaarselt ja avada siis maja õhutamiseks aknad. Sama kehtib ka kütmise kohta – kui suvekodul ei ole küttesüsteemi, tuleks aeg-ajalt (eriti krõbeda külma korral) seda kütmas käia. Nii ei tungi niiskus mööblisse ja teistesse asjadesse.

5. Tee köök toidukraamist tühjaks

Hiir sööb teravilja. Ära jäta toitu talveks suvekodusse, see võib ligi meelitada närilisi.

Suvekodu köök või kööginurk tuleks talveks valmistumisel teha tühjaks riknevast toidust. Kui majja jääb toitu (näiteks teraviljahelbeid, köögivilju või suupisteid), võib see meelitada sinna närilisi ja kahjureid, kes võivad tekitada suurt kahju. Samuti võib toit rikneda ja tekkida hallitus.

Ära võiks viia ka toitu-jooki sisaldavad purgid ja pudelid, mis võivad madalal temperatuuril külmuda ja ka lõhkeda. Kõik elektriseadmed tuleb vooluvõrgust eemaldada ning puhastada tööpinnad ja sahvririiulid. Kui tahad igaks juhuks mõnd kauasäilivat toiduainet siiski suvemajja jätta, tuleks need kindluse mõttes paigutada õhukindlatesse karpidesse.

6. Too asjad õuest tuppa

Suvekodu talveks ette valmistades ära unusta kaitsta ka õuemööblit, grilli ja muud taolist. Kui need jäävad pikaks ajaks külma, vihma ja lume kätte, võivad need saada oluliselt kahjustada – minna rooste, laguneda või praguneda.

Väiksemad esemed ja teisaldatava mööbli (näiteks toolid-lauad) võiks viia talveks majja, kuuri või garaaži. Tugevamad esemed võivad jääda õue, kuid need võiks katta veekindla kattega ja kinnitada nii, et need talvele või tugevamatele tormidele vastu peaksid.

7. Kanna hoolt ohutuse eest

Ohutus peaks olema esmatähtis, kui jätad suvemaja talveks maha. Paigalda suitsuandurid ja kontrolli nende seisukorda, kuna need aitavad aegsasti võimalikku ohtu tuvastada. Kui suvemajas on kamin või puupliit, tuleb tuleohu vähendamiseks korsten puhastada.

Vaata üle ka kõik lukud ja vaheta välja lahtised või kahjustatud lukud. Üldjuhul tasub paari nädala tagant suvemajas käia kontrollimas, kas kõik on korras. Kui seda pole võimalik teha, siis võiksid paluda usaldusväärset naabrit, et ta hoiaks majal silma peal, või paigaldada suvekodu jälgimiseks turvakaamera.

Ifi kodukindlustus aitab kaitsta ka suvilat

Suvekodu ettevalmistamine talveks nõuab aega ja pingutust, niisiis võiksid võtta asja käsile vähemalt kuu aega enne talve algust. Ära jää sellega viimasele minutile ja võta appi eespool olev spikker – hästi kaitstud suvemaja peab vastu palju aastaid.

Ka suvekodule tasub kaaluda kodukindlustuse tegemist – see annab veel ühe kaitsekihi juhuks, kui mõni veetoru peaks lõhkema, keegi suvemajja sisse murdma või katus tormi käes viga saama. Oleme alati olemas ja aitame kahjusid hüvitada, kui tekkinud kahju kindlustuskaitse on olemas. Kahjust saad mugavalt teatada Ifi iseteeninduses või If Mobile äpis.