7 moodust, kuidas ennetada koduseid tuleõnnetusi ja hoiduda suuremast kahjust

Kuidas nautida hubast kamina- ja ahjusooja kodus nii, et oleks tagatud ohutus ja säiliks kindlustunne?

Tutvu statistika ja soovitustega ning veendu, et Sinu soe kodu on turvaline. 

Korstnad, kaminad ja kütteseadmed vajavad regulaarset hoolt, et õdusat tulesoojust saaks nautida rahuliku südamega. Elav tuli, hooldamata küttesüsteemid ja puhastamata korsten võivad põhjustada tulekahjusid, mis toovad lisaks emotsionaalsele kahjule kaasa suure rahalise kahju.

Hubane soe kodu koos tassikese tee ning hea raamatu või telesaatega on osa jahedate ilmadega sügistalveromantikast. Mõnusaks äraolemiseks on meie kliimas vaja lisasoojuse allikaid. Olgu selleks küttesüsteem või elava tulega kaminahi koos korstnast tõusva suitsusambaga — mõlemal puhul vajab soojusallikas hooldust ja järelevalvet.

Elav tuli on turvaline, kui oskame seda hoida. Ja hävitav, kui sellele võimu anname. If Kindlustuse näitel on 31% kodus toimunud tulekahjudest seotud küttesüsteemist tingitud probleemide või lahtise tule hooletu käsitsemisega.

Siin on Sulle 7 nõuannet, kuidas ennetada koduseid tuleõnnetusi kütteperioodil ja vähendada kahju ulatust

#1 Märgi küttesüsteemi hooldus varakult kalendrisse

Hooldamata küttesüsteem on tulekahju levinuim algpõhjus, If Kindlustuse kogemus näitab, et just küttesüsteemist on alguse saanud u 15% põlenguid. Küttesüsteemi ülevaatus ja hooldus ei ole protsess, mida edasi lükata või mille pealt raha kokku hoida — see võib maksta lisaks Sinu kodule ka elusid.
Tasub meeles pidada, et küttesüsteemide hooldamine ei ole ainult vanemate korstnate ja ahjudega maamajade probleem. Moodsamad küttesüsteemid on küll efektiivsed, kuid vajavad samuti regulaarset hooldust. Vaata oma kütteseadme kasutusjuhendist järele, millise intervalli järel tuleks seadet kontrollida.
Hea teada: lisaks ohutusele aitab hooldatud küttesüsteem Sul efektiivsemalt toa soojaks saada ning seeläbi küttearved mõistlikul tasemel hoida. 

NIPP: pane hoolduse ajad kohe kalendrisse kirja. Tänased nutiseadmed lubavad Sul endale ka meeldetuletuse sättida!

#2 Usalda kütteseadme eksperte — küsi julgelt nõu!

See, kui võtad küttesüsteemide hoolduse ise ette, on vaid pool võitu, kui Sul puudub täielik arusaam, kuidas oma maja soojusseadmega tegelikkuses toimetada. Vahel ei ole ka täielikku ülevaadet, mida jälgida ning ehk puudub isegi ligipääs erinevatele süsteemi osadele ja lõõridele. On täiesti normaalne paluda spetsialisti abi — ka auto viid Sa ju teenindusse.

Vähemalt esimene kütteseadme hooldus on mõistlik teha oma ala eksperdiga, kes näitab ette kõik vajaliku ning vaatab ka üle, kas seade on õigesti paigaldatud ja ohutu. Nii on Sul turvatunne, meelerahu ning edaspidine julgus lisa uurida, kui silma jääb mõni ohumärk ning vajadusel kohe sellega tegeleda.

#3 Puhastamata korsten — peamine tulekahju põhjus eramajades

Ajapikku korstnasse ladestuv tahm on väga kerge süttima. Kui korstnat ja suitsulõõre regulaarselt ei puhastata, on vaid aja küsimus, mil tulesäde tahmakübeme sütitab või umbes korsten tuppa äärmiselt ohtlikku vingugaasi lekitama hakkab. Sestap on väga oluline vähemalt kord aastas (vastavalt vajadusele ka tihedamalt), näiteks enne kütteperioodi algust, võtta ette korstnapuhastus. Kui oskad, võid seda teha ise, ent vähemalt kord viie aasta jooksul peaks selleks kutsuma professionaalse korstnapühkija.

Kutsusid koju korstnapühkija? Kontrolli kindlasti tema kutsetunnistust — usalda oma kodu tuleohutus vaid oma ala professionaalile. Korstnapühkija kehtiva kutsetunnistuse olemasolu saad kontrollida Kutsekoja veebilehel.

#4 Ära unusta abihooneid — saun, suvila, maakodu

Tuli ja kuumus tekitavad õnnetusi teisteski köetavates hoonetes. Tihti on maja juures saun, mida köetakse isegi intensiivsemalt kui eluruume. Hooldusringi käigus viska pilk peale ka saunaahjule — eriti, kui kasutad saunas küttepuid.
Maamaja või suvila on õdus koht, kus ka külmemal ajal nädalalõppe nautida ning kamina ees oma ihu ja hinge soojendada. Soojaallikad võivad olla ka paadikuuris või aiamajas. Kuigi Sa ei pruugi kasutada abihooneid igapäevaselt, tuleb siiski ka nende korstnatel-kaminatel ja küttesüsteemidel pilk peal hoida.

#5 Aita vajadusel ka lähedasi ja naabreid

Kui Sul endal hoonete küttesüsteemid, korstnad ja kaminad üle vaadatud, võta hetk, et mõelda ka vanematele või vanavanematele, kes ehk samuti kodu ahjuga kütavad. Uuri, millal neil viimati korstnapühkija käis ja aita vajadusel korsten ise puhastada või kutsu neile korstnapühkija. Nii saad ise ja ka nemad kütta kodu rahuliku südamega soojaks ning öösel magada. 

Võimalusel tee talve eel korstnapühkija- ja kaminajuttu ka naabriga. Sinagi oled teinekord tänulik, kui keegi tuletab meelde tähtsaid toimetusi, mis kiires elutempos tagaplaanile kipuvad jääma ning lõpuks lihtsalt ununevad. Sõbralikud suhted ja väikeste asjade märkamine kannab hoolt ka turvalisuse eest.

#6 Tuleohutuse A ja O: suitsuandur ja vinguandur

Koduste tuleõnnetuste juures ei saa me üle ega ümber suitsuandurist. Tulekahju suitsuandur küll ei enneta, kuid aitab õnnetuse võimalikult vara avastada ning säästa elusid ja kodusid.
Veendu, et Sul on kodus töökorras suitsuandur, millel on sees töötavad patareid. Kontrolli, kas andur töötab. Tänapäeval on olemas ka interaktiivsed lahendused, näiteks Nublu, mis saadab aktiveerumisel G4S-ile teavituse. Turvafirma võtab kohe ka Sinuga ühendust. Mugav, kui Sind ennast kodus pole!

NIPP: suitsu- ja vinguandur on väärt kingiidee nii jõuludeks kui ka sünnipäevaks!

#7 Kindlusta — ootamatusi võib juhtuda!

Õnnetusi juhtub. Paraku vahel ka siis, kui kõik ohutusnõuded on täidetud. Sestap on oluline olla valmistunud halvimaks ning kindlustada oma kodu ja kõrvalhooned. Kindlustust ostes veendu, et oleksid kaitstud kõigi mustade stsenaariumite puhul, millele oskad mõelda — olgu selleks kahjutuli, veekahju või ettearvatult käituv lemmikloom, kes on seinanurgad ära närinud.  Nii saab ootamatu kahju korral olukorra sujuvalt lahendada.

If Kindlustus pakub kindlustuspakette erinevatele kodudele — majadele, korteritele ja ka kõrvalhoonetele — ning aitab väga erinevates olukordades ootamatute kuludega toime tulla. Tutvu, mida sisaldavad erinevad kodukindlustuse paketid ja kui tekib küsimusi, võta meiega ühendust e-kirja teel või helistades 777 1211. Kodukindlustus vajab kindlust — veendu, et tead, millal kindlustus Sind aitab!

Mõtlemapanev statistika

  • If Kindlustus tegeleb aastas keskmiselt 150 põlengujuhtumiga, hüvitades kahjusid.
  • Tulekahju tagajärjel tekkinud kulud ulatuvad keskmiselt 16 000 – 18 000 euroni. 

Saame ise teha parima, et koduseid tuleõnnetusi ennetada. Ootamatustega aitab toime tulla kindlustus. Hoolitse oma meelerahu eest ja vaata lisaks küttesüsteemile üle ka oma kodukindlustuse tingimused.

Tutvu ka If Kindlustuse tuleohutusega seotud uuringute tulemustega

Turvatunde kodus loob kontrollitud küttesüsteem, puhas korsten ja hea kodukindlustus
Veendu, et küttesüsteem on kontrollitud, suitsuandur olemas, kostnapühkija käinud ja kodukindlustuse tingimused Sulle sobilikud

Helista või kirjuta meile

Ei saanud oma küsimusele vastust või soovid enne kindlustuse ostmist sulle sobiliku lahenduse leidmiseks konsulteerida meie kindlustusspetsialistiga? Helista või kirjuta meile:

Kindlustustelefon: 777 1211

E-mail: info@if.ee