Kokkupõrge metsloomaga - kas põdrakasko või metslooma kindlustus eksisteerib?
Anname soovitusi, kuidas toimida kokkupõrkel metsloomaga ja tutvustame põgusalt metsloomadega kokkupõrke statistikat If Kindlustuse näitel.
Anname soovitusi, kuidas toimida kokkupõrkel metsloomaga ja tutvustame põgusalt metsloomadega kokkupõrke statistikat If Kindlustuse näitel.
Kokkupõrge metsloomaga - kitsega, põdraga aga ka jänese või metsseaga - on üks tavapärasemaid kaskokindlustust puudutavaid kindlustusjuhtumeid. If Kindlustuse näitel on tervelt 6% kõigist kindlustusjuhtumitest seotud just metslooma õnnetusega. Peamised kokkupõrked on kas kitse, põdra või jänesega.
Kuidas toimida õnnetusel metsloomaga ja ennast kokkupõrkest tingitud ootamatute kulude eest kaitsa ehk kas “metslooma kindlustus”, "põdrakasko" või "põdrakindlustus" eksisteerib? Anname vastused peamistele küsimustele.
Jah, kaskokindlustus katab!
Kuigi roolis olles tuleb alati olla võimalikult tähelepanelik, on metsloomaga kokkupõrge vahel ka hoolsale autojuhile paratamatu. Ootamatult hüppab kits teele ning ei päästa ei pidurdamine, gaasi lisamine ega rooli kõrvale keeramine - ja kokkupõrge ongi vältimatu!
Teatavasti on Eesti tuntud ka kui “metsade maa” ning selliseid olukordi lihtsalt tuleb ette. Oled ehk sinagi kogenud olukorda, kus kits napilt esitulede eest üle tee jookseb? Või näinud teepeenral luusivat põtra, mille peale koheselt pidurit vajutad ning siis 2 korda kiiremini põksuva südamega teepeenral hetkelise sõidupausi võtad. Üldiselt laabuvadki sellised napikad juhud vaid ehmatuse ja kõrge pulsiga, kuid nii mitusada kilo kaaluv põder kui 5-7kg jänes võivad maanteel autole ettes hüpates kriitilist kahju luua. Seda nii autosõitjale endale, kaasreisijatele kui sõidukile.
Metslooma kindlustust (või metslooma kaskot, põdrakaskot) autole eraldi ei pakuta, küll aga aitab sellisel ootamatu õnnetuse kulusid katta sõidukile tehtud kaskokindlustus.
Tutvu kindlasti oma kasko tingimustega. If Kindlustuses on metsloomale otsasõidust tekkinud kahjude korral omavastutus 0€. Mistahes paketi kaskokindlustusega kuuluvad Ifis hüvitamisele nii loomale otsasõidust kui selle vältimisest tekkinud kahjud. Tutvu veel 6 olukorraga, kus Ifi kaskopaketis omavastutust tasuma ei pea.
Alati ei olegi võimalik loomaga kokkupõrget vältida. Metsloomadel on aastakümnete, isegi aastasadade jooksul kujunenud oma rajad, kus nad liiguvad - osa neist ületab sõiduteid. Täna on küll ohtlikumate maanteede juurde ehitatud aiad ja ökoduktid - ulukite liikumiseks spetsiaalselt loodud sillad - siiski on võimatu neid kõikjale ehitada. Liikluse vahele peab säilima ka looduslik ökosüsteem.
Metsloomadega õnnetusi ei saa lõpuni ära hoida, kuid saad ootamatusteks paremini valmistuda järgnevalt:
If teeb koostööprojekti koos Jahimeeste Liiduga, et teha Eesti teed nii loomadele kui autojuhtidele ohutumaks. Tutvu Ifi ja Jahimeeste Liidu valgusrefektorite projektiga.
Kui kokkupuude metsloomaga on toimunud siis hinda kiirelt olukorda. Enda või kaaslaste vigastuse korral tuleb viivitamatult kiirabi kutsuda- helista 112! Võta teadmiseks, et isegi kui sina ja sinu kaasreisijad on tänastes turvalistes autodes kokkupõrke järel terved, siis loomal nii hästi minna ei pruukinud.
Anna avariis hukkunud või vigastada saanud loomast teada telefonil - 1247. Nii ei jää vigastatud loomad teele piinlema, suured korjused vedelema ning teistele liikluses olijatele ohtlikke olukordi põhjustama.
If Kasko puhul aitab autoabi vajadusel sõidukõlbmatu auto seisukorra juures ka puksiirteenusega. Autos viibinutele korraldatakse transport ning kannatada saadud sõiduk parandatakse. If Kindlustusega saab ööpäevaringselt abi ja õnnetuse korral ühendust võtta Kindlustustelefonil 777 1211.
Näited põhinevad If Kaskokindlustuse info põhjal:
If Kasko pakub lisaks metslooma kindlustusele erinevaid kindlustuskaitseid sisuliselt igaks olukorraks, ettevaatamatuseks ja õnnetuseks. Tutvu kindlasti If Superkasko Lux+ võimalustega ning arvuta kasko kalkulaatoris oma kasko hind.