Mõtteis autoreis? 9 soovitust, kuidas plaanida autoreisi

Autoga reisimine on põnev seiklus, mis lubab vabadust, paindlikkust ja unustamatuid elamusi. Olgu siis tegemist nädalalõpupuhkuse või pikema teekonnaga, põhjalike plaanide tegemine on mõlema puhul väga tähtis. Nii jäävad reisist toredad mälestused ega teki ootamatuid tagasilööke.

Autoreis on põnev seiklus, mis lubab vabadust, paindlikkust ja unustamatuid elamusi.

Leiad siit üheksa nõuannet, mis aitavad plaane paika panna ja teha autoreis mõnusamaks. Soovitused marsruudi plaanimisest kuni tõhusa pakkimiseni on Sulle loodetavasti abiks, et Su autoseiklus saaks kujuneda vahvaks ja muretuks.

1. Valmista auto reisiks ette

Enne teele asumist tuleks üle vaadata, kas auto on ikka väljakutseks valmis. Hästi hooldatud auto on usaldusväärsem reisikaaslane, seega lase sõiduk põhjalikult üle vaadata, kontrolli õli, pidureid, rehve ja vedelike taset. Veendu, et kusagilt midagi ei lekiks ega oleks muid probleeme, mis võivad teekonna kestel süveneda. Kontrolli kõiki tulesid ja vaheta läbipõlenud pirnid välja.

Kontrolli ka rehvirõhku ning veendu, et see oleks auto marki ja mudelit arvestades õige. Vaata ka, kas varuratas on korras ja kas Sul on olemas kõik hädaolukorras vajalikud tööriistad.

Tasub meeles pidada, et auto korralik hooldamine enne teele asumist võib hulga probleeme ära hoida (näiteks pole siis vaja hakata välisriigis remonditöökoda otsima).

2. Paki kaasa vaid vajalik

Igasuguse reisi puhul on oluline pakkida mõistlikult – ka autoreis pole siin mingi erand. Võib ju tunduda, et autoga saad võtta kaasa rohkem pagasit kui lennukiga lennates, kuid alati pole see nii. Sõprade või pereliikmetega reisides jaga pagasiruum mõistlikult ära ja anna kõigile teada, kui suur kohver autosse mahub.

Peale selle tasub asjade autosse mahutamisele läheneda strateegiliselt. Näiteks paiguta rõivad ja muud asjad, mida läheb alles hiljem vaja, pagasiruumi kaugemasse otsa. Selleks, et asjad oleks paremini korraldatud, võib kasutada kandilisi pakkekotte. Nendest on lihtsam vajalikku üles leida, sealjuures autot segamini pööramata.

Ära unusta kaasa võtta olulisi dokumente ja muud vajalikku, näiteks:

  • juhiluba, kindlustuspoliis ja auto registreerimistunnistus;
  • pass, vajadusel reisiload või viisad; laste või lemmikloomadega reisimisel vajad ka nende dokumente;
  • piisavalt sularaha teemaksude ja parkimistasude maksmiseks ning erakorralisteks puhkudeks;
  • esmaabikomplekt, tulekustuti, ohukolmnurgad ja helkurvestid (mõnes riigis nõutakse ühte vesti iga sõitja kohta);
  • käivitusjuhtmed;
  • rehviparanduskomplekt ja kaasaskantav õhukompressor;
  • mobiililaadija või kaasaskantav akupank;
  • taskulamp, universaalteip, kaablisidemed ja taskunuga;
  • päikeseprillid.

Hüva nõu: kui reisid talvisel ajal lumerohkes või mägises piirkonnas, paki kaasa ka lumeketid.

3. Kasuta õiget navigatsiooniäppi

Navigatsioonirakendused ja GPS-seadmed, mis edastavad reaalajas teateid liikluse, teesulgude ja alternatiivsete marsruutide kohta, on teinud autoga reisimise ikka väga mugavaks ja lihtsaks. Nii on Sul teada ka eeldatav aeg, mis kulub sihtkohta või järgmisse peatusse jõudmiseks.

Sageli kasutatakse navigeerimiseks Waze’i või Google Mapsi. Nende rakenduste täpsus oleneb sellest, kui palju nende kasutajaid parajasti läheduses on. Niisiis tasub valida äpp, milles liikluse ja teeolude andmeid kõige rohkem uuendatakse. Riigiti võib see erineda.

Näiteks Baltikumis kasutatakse palju Waze’i, samas kui Poolas eelistatakse hoopis Google Mapsi. Kiiruskaamerate eest hoiatamise funktsiooni tõttu on Waze Saksamaal, Prantsusmaal ja Austrias ametlikult keelatud. Rakendus töötab neis riikides sellegipoolest, kuigi mõnikord ilma selle vaidlustatud funktsioonita.

Hüva nõu: ära toetu üksnes GPS-rakendustele, vaata ka ümbritsevaid liiklusmärke. Nii näed ka seda, mis maanteel tegelikult toimub, ja võid märgata huvipakkuvaid kohti, mida rakendustes pole.

4. Vali marsruuti targalt

Reisi kavandades võiksid alustada põhipeatustest: pane paika ööbimiskohad, pesemiskohad või pikemad peatused huvipakkuvates paikades. Kui pidepunktid on paigas, saad jätta aega ka spontaanseteks tegevusteks ja avastada teel olles väiksemaid peatuspaiku.

Kasutatavad maanteed saad valida vastavalt sellele, kuidas oled oma autoreisi kavandanud. Kui soovid võimalikult kiiresti sihtkohta jõuda, on mõistlik liikuda mööda (tasulisi) kiirteid. Aga kui kohalejõudmise kiirus pole tähtis, siis tasub mõelda ka teistele, kõrvalisematele teedele, mis on sageli põnevamad, maalilisemad ja tavaliselt ka tasuta.

Hüva nõu: tasulistel teedel ole tähelepanelik – väravaid on sageli mitu, kuid mõni neist on mõeldud ainult teemaksupassi omanikele. Vali kindlasti õige sõidurada, mille juures on teemaksukabiin või makseautomaat, et saaksid teenuse eest tasuda ja trahve vältida.

5. Hoolitse, et autos oleks mugav

Autoreis on mõnusam, kui kõik vajalik on kaasas ja mõtled ka meelelahutusele.

Kuna veedad autos palju aega, ei tasu mugavuse tähtsust alahinnata. Isegi kõige mugavamal istmel võib pika sõidu lõpuks selg valutama hakata. Kui Sa juba tead, mis võib Sind pikal teekonnal vaevama hakata, saad aegsasti hankida sobivaid ergonoomilisi abivahendeid (näiteks kaela, alaselga või sabakonti toetavaid patju).

Võta kaasa reisipadi ja tekk, et autos oleks mõnusam uinakut teha või ööd veeta.

Autosse võib võtta kaasa ka kergemad jalanõud, et poleks vaja tunde ja tunde näiteks raskeid ja palavaid talvesaapaid kanda. Suvel reisides paki kaasa kampsun ja paar sokke, et konditsioneeriga autos külm ei hakkaks.

Mõtle ka hügieenile ja olukordadele, kus sõidu ajal autos midagi ümber läheb. Käepärast võiksid olla pabertaskurätid, käte desinfitseerimisvahend, desinfitseerivad salvrätid ja kilekotid prügi ning märgade või määrdunud asjade jaoks. Kindluse mõttes võiksid kaasas olla varurõivad – eriti kui reisid koos lastega.

Hüva nõu: kui Sul on plaanis telkida, siis võiksid lisaks telgile, magamiskottidele ja matkatarvetele kaasa võtta ka mõne matkatooli, mis ei võta kuigi palju ruumi, kuid on alati abiks ja pakuvad väheke mugavust.

6. Võta plaani ka regulaarsed pausid

Väsimuse ja monotoonsuse vastu aitavad teekonnal regulaarsed pausid. Kui Sul just kiire pole, tasub võtta plaani pigem rohkem kui vähem peatusi. Sagedased pausid aitavad end paremini tunda ja samas ka teekonna ilu nautida.

Tee mõnusaid peatusi puhkealadel, parkides või maalilistes kohtades – siruta jalgu, hinga värsket õhku ja tunnedki end uue inimesena. Kui autos on mitu juhti, siis tehke vahetusi iga paari tunni tagant, et juht oleks alati puhanud ja tähelepanelik. Üksi sõites jäta endale kindlasti piisavalt aega puhkamiseks ja taastumiseks.

Hüva nõu: elektriautoga reisides kasutad aega paremini, kui plaanid peatusi sobivates laadimisjaamades. Sellest, kuidas plaanida reisi elektriautoga, saad lugeda sellest artiklist.

7. Võta kaasa vett ja tervislikke suupisteid

Selleks, et teel olles energia otsa ei saaks, tasub reisile kaasa võtta termokast vee, puuviljade ja tervislike suupistetega. Kofeiini sisaldavate jookidega ei tasu üle pingutada, sest see võib põhjustada vedelikupuuduse.

Kui soovid, et auto jääks söömise ajal enam-vähem puhtaks, siis paki kaasa sellist tervislikku toitu ja suupisteid, mida on lihtne ja mugav autos haarata, näiteks:

  • Sinu lemmiktäidistega vrapid või väikesed võileivad;
  • mahlased puuviljad, nagu õunad, banaanid, viinamarjad või muud marjad;
  • segud, milles on pähkleid, seemneid, kuivatatud puuvilju ja pisut šokolaadi;
  • juusturibad või -kuubikud;
  • joogijogurt;
  • müslibatoonid.

8. Autoreis võiks olla lõbus – mõtle ka meelelahutusele

Pikad autosõidud on toredad teatud piirini. Isegi kui Sulle meeldib autoga reisida, tekib mingil hetkel tunne, et kõik riigid on oma kiirteede ja bensiinijaamadega ühesugused.

Kui reisid koos lastega, on meelelahutus veelgi olulisem. Sa ei taha ju kuulata laste virisemist või iga viie minuti tagant küsimust „Kas me hakkame juba kohale jõudma?“. Kuidas plaanida autoreisi nii, et seda juhtuks võimalikult vähe?

Mõningase ettevalmistusega saab pikad ja vahel pisut tüütud sõidud vahvaks ning meeldejäävaks muuta. Kõigepealt pane kokku muusikavalik, laadi alla audioraamatuid või podcaste ja valmista ette mänge, mida saab autos mängida. Sobivad kõikvõimalikud mängud, näiteks „nimeta kõik M-tähega algavad loomad“ või keerukamad mõistatused, viktoriinid ja muud autos mängimiseks sobivad mängud.

Hüva nõu: mõnel nutitelefonil on olemas funktsioon, mille kaudu saab igale rakendusele valida erineva Bluetoothi allika. Nii saab jätta auto kõlaritest Spotify muusika mängima ja vaadata samal ajal lõbusaid videoklippe, kõrvaklapid peas.

9. Plaane on vaja, niisamuti paindlikkust

Kuigi plaane on vaja teha, siis niisamuti on vaja olla paindlik, kui ootamatult peaks tekkima vajadus plaane muuta. Püüa olla avatud ka spontaansetele võimalustele – tihti jätavad eredaimad mälestused just ootamatult avastatud peidetud pärlid või kohalike vaatamisväärsustega tutvumine, kui plaanitud marsruudist tehakse kõrvalepõige.

Samas tasub valmis olla ka ootamatusteks, nagu avariid, tehnilised probleemid, vargus jm. Nagu iga muu reisi puhul, on ka autoga välismaale sõites vaja korralikku reisikindlustust. Ravikindlustus on hädavajalik – ja see on Ifi reisikindlustuses vaikimisi olemas. Teised kindlustuskaitsed saab valida vastavalt vajadusele, näiteks suusareisil oleks mõistlik võtta lisaks kõrge riskiga tegevuste kaitse.

Ära unusta kindlustada ka oma truud reisikaaslast – autot. Ifi kaskokindlustusega on kaitse all ka näiteks auto lisavarustus (sh laste turvaistmed ja ka jalgrattaraam), võtmete kaotamine ning kui midagi juhtub, on käepärast ööpäevaringne autoabi.

Et autoreis saaks võimalikult tore

Autoreis võib olla täiesti omanäoline seiklus, olgu siis tegu telkimisega tähistaeva all või lihtsalt omas tempos maailma avastamisega.

Autoreis võib olla täiesti omanäoline seiklus, olgu siis tegu telkimisega tähistaeva all või lihtsalt omas tempos maailma avastamisega. Või siis on auto lihtsalt transpordivahend, mis aitab sul sihtkohta jõuda – kõik oleneb just sellest, kuidas autoreisi plaanida.

Milline iganes on Su autoreisi eesmärk, saad alati selle ise toredaks, mugavaks ja meeldejäävaks teha. Kui oled hästi valmistunud ja ka meelelahutusele mõelnud, saad teha autos olemise õdusaks, veeta koos vahvalt aega ja luua ühiseid värvikaid mälestusi.

Vaata lisaks