Suverehvid, talverehvi ja kindlustus - mida peaksid teadma?

Eesti kliima nõuab, et igal autoomanikul oleks kaks rehvipaari — et sõit oleks turvaline nii kuumal asfaldil kui ka jää- ja lumekattega kõrvalteedel. Vaata, mida peaksid teadma rehvide ja kindlustuse kohta.
Vastame iga-aastastele küsimustele, mida nii talve- kui suvehooaeg kaasa toob.

Õhtud pimenevad, ilm jaheneb ning aina enam tajume, kui olulised on auto hästi valgustavad esituled ja istmesoojendus. Kuna talvel juhtub suur osa õnnetusi just libeduse tõttu, on autorehvidel liikluses oluline roll täita. Esimene lumi tuleb alati ootamatult!

Kogenud autojuhina oled seda olukorda ilmselt ühel või teisel moel ka ise kogenud — kerge ärevus, mis tekib palehigis aknaid jääst puhtaks kaapides ja tajudes, kui kiirelt hommikused minutid liiguvad ... Täpselt sama muster kordub igal aastal!

Et ootamatu libedusega paremini toime tulla, on Eesti autoliikluses kohustuslik periood, mil tuleb kasutada naast- või lamellrehve. Vaatame üle peamised küsimused, mis rehvide kohta talve ootamatu saabumisega alati päevakorda kerkivad.

Mis kuupäevast on talverehvid kohustuslikud talvehooajal? 

Eesti ilm on heitlik. Sestap eristatakse rehvivahetust silmas pidades kahte erinevat perioodi:

  1. kohustuslik talverehvide / suverehvide periood, mille algusega peavad olema hooajale vastavad rehvid all, ning
  2. lubatud talverehvide / suverehvide periood ehk n.ö üleminekuperiood, mil võid juba rehvid ära vahetada. Sel perioodil tuleb pingsalt jälgida ilmaennustust ja teha oma rehvivahetuse otsus just ilmast lähtuvalt. Lubatud rehviperiood algab ca kuu aega enne kohustuslikku kuupäeva. Nii saad rehvivahetuse ka paremini oma kalendrisse planeerida.

Kui väljas on ikka veel soojad ilmad, ei ole tarvis ka talvise rehvivahetusega kiirustada — talvised naastrehvid mõjuvad halvasti teekattele, lisaks vähendab puhas ja kuiv asfalt rehvide eluiga.

Talverehvide kohustuslik periood — alates 1. detsembrist

Talverehvid (naastrehvid või talvised lamellrehvid) on Eestis kohustuslikud alates 1. detsembrist. Hiljemalt 1. aprilliks tuleb talvised naastrehvid taas suviste vastu vahetada.

  • Talverehvid kohustuslikud: alates 1. detsembrist kuni 30. märtsini
  • Suverehvid kohustuslikud: alates 1. maist kuni 15. oktoobrini

Lamellrehvidega võid sisuliselt sõita ka aastaringselt, kuid see ei ole soovituslik!  Kindlasti veendu, et ka lamelli valik langeks aastaajale. Erinevad talvised kummisegud on loodud just külmemaks perioodiks ja nende haakuvus suvisel teel ei ole alati parim.

Aastaringselt on lubatud lamellrehvid, mille tähis on M+S, MS, M.S. või M&S.

Talverehvide lubatud periood algusega 15. oktoober

Lubatud talverehvide periood on aeg, millest alates võid juba oma suvised rehvid talviste naastrehvide (või lamellide) vastu vahetada. Naastrehvide lubatud periood algab üldjuhul 15. oktoobrist, ent ilmaprognoosile tuginedes võib Transpordiamet anda rehvivahetuseks soovituse ka juba varasemaks (või hoopis hilisemaks) ajaks. Talverehvid ei ole enam kohustuslikud alates 1. märtsist, kuid ka siis tasub jälgida ilmaennustust, et mitte olla oma otsusega liiga ennatlik. 

Vahest on Sinulgi juhtunud nii, et päev pärast rehvivahetust peab autot lume alt välja kaevama? 

  • Naastrehvid lubatud: alates 15. oktoobrist (jälgi kindlasti Transpordiameti teadaandeid eriti keerulise aasta korral) kuni 1. maini
  • Suverehvid lubatud: alates 1. aprillist (kui kevad on eriti talvine, võib maanteeamet talverehvide perioodi pikendada) kuni 1. detsembrini.
  • Lamellrehvid: lubatud aastaringi (tähistus M+S, MS, M.S. või M&S).

Naastrehvid vs lamellid — kuidas valida? 

Talvisel rehvivalikul kerkib sageli küsimus, kas valida naastrehvid või lamellid, millega saab justkui sõita aastaringselt? Tegelikult pigem ei soovitata suvel ja talvel samade lamellidega sõita puhtalt ohutuse eesmärgil. Nimelt on talviseks oluks loodud rehvide rehvisegu paremini haakuv just talvises külmas kliimas. Väidetavalt on isegi kulunud suverehvide pidurdusteekond lühem kui uute talviste lamellidel.

Lisaks tea, et talvel peab rehvimuster olema vähemalt 3mm ning tõelises lörtsis, lumes ja põhjamaises kliimas on igal juhul soovitatav kasutada naastrehve kui :

  • sõidad palju erineva kattega teedel (asfalt, kruus);
  • sõidad tihti ka öösel ja hilisel ajal;
  • sõidad autoga palju linnast väljas ja pikki sõite.

Tee enda elustiili ja käikude järgi  parim ja turvalisim rehvivalik. Kuigi rehvid on korraga suur väljaminek, saab neid hästi hoides aastaid kasutada. Head rehvid on üks võimalus oma liiklemine ohutumaks muuta. 

Millal autol rehve vahetada?

Kuigi rehvide kasutusele on ette antud konkreetsed perioodid, on rehvivahetust siiski raske kalendrisse konkreetsele päevale lisada. Ehk on Sul endal meeles sügisõhtu, kus magama minnes mõtled, et peaks muru niitma ning siis ärkad lumises hommikus? Jah, need on ka päevad, kus rehvitöökojad rehvivahetuse ületunde teevad ning kindlustusseltsid erinevaid libedusest ja ärevusest tingitud kahjunõudeid vastu võtavad. 

Üldiselt proovi säilitada kainet mõistust — talverehvide omadused tulevad kõige paremini välja, kui päeva keskmine temperatuur langeb alla 7 kraadi. Ja just ilma jahenemisega suureneb talvise rehvisegu haakuvus teekattega. Autoomanikuna hoia talve lähenedes ilmaprognoosil pilk peal — näed temperatuurigraafikutelt, millal on esimesi kriitilisi päevi oodata ning saad juba varakult oma autole rehvivahetuse aja broneerida. 

Ettenägelikult tegutsedes jääb ära see viimasel hetkel rehvikodade läbihelistamine ning üleöö talve saabumise hirm! Kindlasti ära võta talvistes oludes suviste rehvidega ette pikki autosõite — suverehvid on põhjusega mõeldud kasutamiseks suvel. 

Mis kuupäevast on suverehvid kohustuslikud suvehooajal? 

Kevad tuleb Eesti oludes tasapisi ja sestap algav suverehvide kohustus Eestis alles 1. maist

Suverehvide vahetamise aeg (ehk lubatud aeg) algab 1. märtsil. Ehk:

  • suverehvid on kohustuslikud 1. mai—15. oktoober.
  • suverehvid on lubatud 1. märts—1. detsember

Rehvivahetus võta ette vastavalt ilmastikuoludele, kuid ära jäta viimasele hetkele, mil võib olla rehvivahetuseks raske aega leida.

Turvalisus ennekõike!

Et rehvid oleks sõitmisel turvalised, veendu enne vahetust nende kvaliteedis: naastrehvide korral vaata üle naelte seisukord ja mustri kuluvusaste.  Kindlasti reageeri ka rehvirõhu muutusele — kontrolli seda aeg-ajalt just ilmamuutust arvesse võttes. Oma auto rehvirõhu leiad üldiselt kas auto ukse serval olevalt kleebiselt või autodokumendist. 

Uusi rehve valides usalda juba kogenud rehvitootjaid ning vaata kindlasti rehvide kohta jäetud hinnanguid ja tagasisidet. Rehvid on investeering ja vajab lähemat uurimist. 

Kaskokindlustus, rehvid ja libe tee - vastused sinu peamistele küsimustele.

Enne talvistele teedele suundumist veendu, et Sul oleks õige rehvivalik ja hea kaskokindlustus
Õige rehvivalik, mõistlik kiirus, natukene varuaega ja autole valitud hea kaskokindlustus on talviste teeolude ABC.

Et saada libedal teel paremini hakkama, vahetame autol rehvid, kuid peame ennast ka oma mõtteis ja tegevustes ette valmistama, et talvel võivad nii liiklus kui teeolud grammikene keerulisemad olla. Et vältida ebameeldivaid kulutusi, mida talvistel teedel libastumised ja avariid ootamatult kaasa võivad tuua, on mõistlik teha autole kaskokindlustus

Kas kaskokindlustus kehtib, kui kohustuslik talverehvide kuupäev on kätte jõudnud, kuid minu autol on endiselt suverehvid ja sõidan libeduse tõttu teelt välja? 

Kindlasti ei ole soovitatav ega soositud käitumine talviste ilmaolude korral suverehvides ohtlikkusse liikluskeerisesse suunduda - see on vastutustundetu käitumine ja pole turvaline ei Sulle, kaasreisijatele ega teistele liiklejatele. Küll aga tuleb kaskokindlustuse olemasolu kasuks ootamatu õnnetuse korral - ohtlik libisemine, auto ette rutanud metsloom, tehniline rike, mille puhul vajad autoabi jne. 

Kui sündmuskohale on kutsutud politsei, võib tema Sinu auto rehvide seisukorra või puudulikkuse kohta eraldi ettekirjutuse teha.

###

Kasko hüvitis on väiksem, kui rehvid on kulunud - müüt või tegelikkus.

Oled kuskilt kuulnud, et kaskokindlustuse hüvitis sõltub õnnetuse korral rehvi kulumisastmest? Või et kindlustus kulunud rehvide korral üldse ei kehti? 

Kaskokindlustuse hüvitise suurus sõltub erinevatest asjaoludest - kindlustusjuhtumist üldiselt (kui tõsine on õnnetus), valitud omavastutuse suurusest (ehk kui suur osa hüvitisest jääb alles pärast omavastutuse mahaarvamist), õnnetusega kaasnevatest kuludest, kindlustuse tingimustest jmt.

Küll ei sõltu If Kindlustuses hüvitise suurus valitud rehvidest või rehvi kulumisastmest - siiski ei soosi me kindlustusseltsina hoolimatut liiklemist ja rehvide kohta võib eraldi ettekirjutusi teha sündmuspaigale kutsutud politsei. 

###

Kas kasko hüvitab purunenud rehvi? 

Kaskokindlustus hüvitab purunenud suve- või talverehvi kindlustusjuhtumi korral kui rehvi purunemine on tingitud ootamatust õnnetusest või avariist. 

Tavaline katkine rehv kindlustusjuhtumina arvesse ei lähe. 

###

Kas kaskokindlustus kaitseb rehve ja velgi, mis jäävad suve ootama ?

Korralikud ja uued rehvid ei ole odavad, kuid paratamatult on meie 4 aastaajaga kliimas enamikel autoomanikel vähemalt kaks iseseisvat rehvijooksu, mõnel ka eraldi veljed.Üks rehvikomplekt kasutuses ja teine kuskil garaažis või kuuris talve või suve ootamas, et veel aasta või paar Sind ustavalt teenida. 

Vahepeal lukustatud garaažis, panipaigas või kuuris seisev rehvipaar on If Superkasko korral kindlustatud varguse eest kuni 5000€ ulatuses. Ehk juhul, kui rehvid või veljed lukustatud hoiuruumist varastatakse, hüvitab If nende väärtuse kuni 5000€.

###

Sõitsin libedaga teelt välja. Kas kaskokindlustus aitab autovigastuste kulusid katta? 

Libe tee ei ole meie kliimas midagi uut ning õnnetusi juhtub erinevatel põhjustel ka eeskujulikult talverehve kasutades. Kindlasti on mõistlik valida sõidukiirus vastavalt teeoludele, kuid avariiolukorras külma närvi säilitada ning enda jaoks olukord võimalikult turvaliseks teha.

Autoga tekkinud  kulude korral aitab ootamatute õnnetuste korral kasko - veendu, et oled selle enda vajadusteks sobiliku valinud.  Loe täpsemalt, mis on kasko, millistes olukordades see aitab ja mida kaskot valides silmas pidada.

###

Keegi on mu autol rehvi läbi lõiganud, kas kindlustus hüvitab olukorra? 

Läbilõigatud rehv võib kuuluda ebameeldivate asjade TOP3 hulka. Õnneks või kahjuks - on selline olukord enamikes kaskokindlustuse lepingutes kirjas kui vandaalitsemine ja kindlustus kaasnevaid kulusid katta aitab. If Kindlustusel kuulub vandalism kõikidesse kaskokindlustuse pakettidesse, kindlasti tuleb vandalismist teavitada ka politseid. 

Õiged rehvid aitavad kaasa turvalisele liiklemisele. Hea kaskokindlustus sinu enda meelerahule

Kuigi viimaste aastate talved on olnud heitlikud ja pigem lumetud, ei tundu, et lähitulevikus rehvivahetusest pääseme. Oluline on säilitada turvalisus liikluses, ning enda meelerahuks on igati soovituslik oma autole ka hea kaskokindlustus valida.

Kindlustusküsimustes võta julget ühendust meie kindlustusspetsialistidega. Oluline oma oma kaskokindlustuse tingimusi mõista ja enda autole parim valik teha. 

Talvel sõites veendu, et Sul oleks kaskokindlustus

Helista või kirjuta meile

Ei saanud oma küsimusele vastust või soovid enne kindlustuse ostmist sulle sobiliku lahenduse leidmiseks konsulteerida meie kindlustusspetsialistiga? Helista või kirjuta meile:

Kindlustustelefon: 777 1211

E-mail: info@if.ee